V jihočeských firmách roste zájem o vstup do odborů, kvůli covidu

V jihočeských firmách roste zájem zaměstnanců o vstup do odborů. Za poslední měsíce přibylo do odborových organizací asi 300 lidí. Důvodem jsou strach z budoucnosti, z dopadů koronavirové pandemie a z možné nezaměstnanosti.
 
Pro média to v pondělí 23. listopadu uvedla vedoucí jihočeského regionálního pracoviště Odborového svazu Kovo Pavlína Jirková. Kovo působí na jihu Čech v 60 podnicích, hlavně strojírenských. V kraji má přes 5000 členů, což je asi 24 procent všech zaměstnanců těchto firem.
 
Zájem o členství v odborech roste několik měsíců. „Z lidí jsou cítit rostoucí obavy. Nikdo netuší, co příští měsíce přinesou, a hledají nějakou jistotu, zastání, prostě pevný bod v této extrémně turbulentní době. Už na jaře jsme byli zahrnuti neuvěřitelným množstvím pracovně-právních dotazů. A zájem se dále stupňuje,“ uvedla Jirková.
 
Za poslední dobu mají odbory v kraji asi 300 nových členů. Další stovky by mohly přibýt díky firmě Magna Cartech, která v Českých Velenicích vyrábí díly pro automobilový průmysl a zaměstnává asi 1000 lidí. „Daří se nám nabírat i nové členy v základních organizacích firem Eaton v Suchdole, v českobudějovickém Boschi nebo v Rohde & Schwarz,“ řekla Jirková.
 
Nejvíc ohrožení se cítí lidé ve firmách bez odborového zázemí. Významně tak roste zájem o založení takzvaného seskupení členů. To umožňuje vznik odborové organizace anonymně a kolektivní vyjednávání, aniž by firma mohla odboráře mezi svými zaměstnanci identifikovat. „Anonymita je chrání před případnými represemi ze strany zaměstnavatele,“ uvedla Jirková.
________________
Kovo v kraji zastupuje deset seskupení členů, zatím poslední vzniklo v Magna Cartech. Již existující seskupení působí na jihu Čech v podnicích Schwan Cosmetics CR, A. Pöttinger, Cogebi, Head Sport, Plaschka, Advics Manufacturing Czech, ERT Automotive Bohemia, Yanfeng a GPN GmbH – ČR.
Mezi firmy, kde působí Kovo, patří Groz-Beckert Czech, Kern-Liebers CR České Budějovice, Jihostroj Velešín, strakonická ČZ, Robert Bosch, milevské ZVVZ, Motor Jikov České Budějovice, prachatická Klima, Dura Automotive Blatná či písecká Schneider Electric.
 
 
 
  • Zdroj: ČTK, OS KOVO