V některých firmách lidé zatím marně žádají o přerušení výroby

Zatímco některé firmy sáhly kvůli pandemii Covid-19 k zastavení výroby, jinde se zaměstnanci prostřednictvím odborů zatím marně pokoušejí přesvědčit management, aby přerušil provoz. K tomuto kroku přitom vyzval už v neděli 22. března předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.
 
Evropská odborová centrála industriAll Europe ve svém včerejším prohlášení žádá zaměstnavatele, aby přijali odpovídající ochranná opatření a zapojili do rozhodování odbory.
 
„Situace je mimořádně komplikovaná, přístup firem k pandemii se liší podle firem i podle regionů. Někde se odborové organizace na odstávce výroby již se zaměstnavatelem dohodly, někde se o tom marně snaží zaměstnavatele přesvědčit. Zaznamenal jsem i výjimku, kdy zaměstnavatel nabízí odstávku výroby na 14 dní, ale zaměstnanci ji odmítli s tím, že chtějí dál pracovat, aby zákazníkům dodali výrobky. Mají prostě strach, aby jejich firma díky této situaci a nemožnosti dodat výrobky neskončila,“ vysvětluje vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Hradci Králové Rudolf Procházka. Takové případy jsou však podle jeho zkušeností zcela ojedinělé.
 
„Je naprosto nepochopitelné, že i v tuto chvíli stále existují některé firmy, které ke dnešku nezavedly žádná opatření, kromě toho, že zaměstnancům vyhrožují, že pokud přijdou do zaměstnání bez roušky, tak je vyhodí. To je doslova katastrofa,“ popisuje zkušenosti s reakcí managementů na pandemii šéf hradeckého regionálního pracoviště. „To je totální ztráta schopnosti rozpoznat opravdu vážnou situaci a umět na ní reagovat. Lidé ve vedení těchto firem na svých dobře placených místech nemají co dělat,“ dodává Rudolf Procházka. „Je to zkouška zodpovědnosti a charakteru. I během té krátké doby se už ukázalo, kteří lidé jsou na svých místech proto, že mají skutečné profesní a lidské kvality, a kteří z nich manažerské posty zastávají jen proto, že místo kvalit mají jen ostré lokty. Pokud máme jako společnost fungovat, nemůžeme dovolit, aby nejvyšší hodnotou byl zisk bez ohledů na zdraví a životy,“ varuje předseda odborového svazu Jaroslav Souček.
 
Jeho nedávné prohlášení, v němž vlastníky a management podniků vyzval, aby tam, kde produkce neslouží k řešení život ohrožujících stavů obyvatel, přerušili výrobu, podporuje také nejnovější stanovisko odborové centrály industriAll Europe. „Vzhledem k této mimořádné události vyzýváme zaměstnavatele, aby zajistili, že zaměstnanci nebudou nuceni chodit na svá pracoviště, pokud jejich činnosti nejsou nepostradatelné pro zvládnutí současné situace a neplní základní potřeby,“ uvádí se v nejnovějším vyjádření industriAll Europe, které takový krok označilo za prioritu v boji s pandemií.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO