Velká Británie se chystá na tvrdý brexit

V případě tvrdého brexitu, tedy odchodu Británie z EU 30.3. 2019 bez výstupní dohody, je Británie připravena přistoupit i k jednostranným krokům. Například uznání evropské certifikace léků, aby je dále mohli britští pacienti užívat. Očekává reciproční reakce EU a umožnění vstupu britských léků na trh EU. Stejně tak chce britská vláda zajistit plynulost dopravy, přepravy a fungování některých dalších oblastí. Britská vláda aktuálně vydala 25 dokumentů pro firmy a občany, jak řešit situaci po tvrdém brexitu. Najala desítky tisíc úředníků a cca 300 celníků. 

Podle aktuálních zahraničích analýz by ČR byla pátou nejpostiženější členskou zemí při neřízeném brexitu.Přestože Svaz průmyslu a dopravy stále považuje variantu „bez dohody“ pro byznys za nepřijatelnou, je bohužel reálná a i Česká republika by se na tuto možnost měla připravit. Některé členské státy, např. Francie, tak již intenzivně činí.

Nadále trvá náš apel na vládu ČR (prostřednictvím BusinessEurope i na další čl. státy), aby jednaly konstruktivně a pragmaticky a zamezily tvrdému brexitu. Dnešní vyjádření britského ministra pro brexit pana Dominika Raaba potvrzuje, že tato varianta zneklidňuje i britskou stranu.

Fára Pavel
kategorie Obchodní politika