Vláda odsouhlasila zapojení vojenských zdravotníků zemí NATO a EU v českých nemocnicích, schválit je musí i Parlament

Tisková konference po mimořádném jednání vlády, 22. října 2020
Tisková konference po mimořádném jednání vlády, 22. října 2020
Českému zdravotnictví bude moci v krizové situaci vypomoci až 300 vojenských zdravotníků z členských států NATO a Evropské unie. Jejich přítomnost v České republice odsouhlasila na mimořádném jednání ve čtvrtek 22. října 2020 vláda Andreje Babiše.

Vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání vyslovila souhlas s pobytem vojenských zdravotníků členských států NATO a Evroské unie na území České republiky. Zahraniční lékaři a další zdravotnický personál mají vypomoci českým kolegům se zvládnutím pandemie nemoci covid-19. Na základě souhlasu vlády, který ještě musí potvrdit obě komory Parlamentu České republiky, jich bude moci přijet až 300.

Ministerstvo obrany v současné době vyjednává o příjezdu 28 vojenských zdravotníků ze Spojených států amerických, kteří by se měli zapojit do práce v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, případně v dalších nemocnicích, kde jich bude potřeba. Informace naleznete i v tiskové zprávě Ministerstva obrany.

Vláda rovněž rozhodla o navýšení finančních prostředků z vládní rozpočtové rezervy, které budou určeny pro Správu státních hmotných rezerv na pořízení a ochraňování pohotovostních zásob Ministerstva zdravotnictví ve formě nemocničních lůžek a přístrojů pro podporu plicních funkcí a okysličování krve. V pondělí vláda na nákup zdravotnického materiálu a techniky schválila 400 650 000 korun, dnes tuto částku zvýšila na 700 milionů korun.

Vláda také schválila revizi krizového opatření vlády ze dne 21. října v bodě, který se týká výjimky ze zákazu činnosti pro provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek zakoupených distančním způsobem. Původní text ve znění „provozoven umožňujících vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany“ nahradila slova „provozoven umožňujících vyzvednutí zboží a zásilky zakoupených distančním způsobem“.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-22–rijna-2020-184399/.