Vláda Petra Fialy na prvním jednání určila místopředsedy a jmenovala novou vedoucí Úřadu vlády a tiskového mluvčího

 Na tiskové konferenci po úvodním jednání vlády před novináři vystoupili nový premiér Petr Fiala a jeho místopředsedové, 17. prosince 2021.
Na tiskové konferenci po úvodním jednání vlády před novináři vystoupili nový premiér Petr Fiala a jeho místopředsedové, 17. prosince 2021.
V pátek 17. prosince 2021 se ve Strakově akademii uskutečnilo první jednání nově jmenované vlády premiéra Petra Fialy. Nový kabinet určil prvním místopředsedou vlády Víta Rakušana, jmenoval novou vedoucí Úřadu vlády ČR a rovněž nového tiskového mluvčího vlády.

První zasedání nového kabinetu premiéra Petra Fialy navázalo na předchozí jmenování členů vlády prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Vláda na své úvodní schůzi určila prvního místopředsedu vlády, který se stal ministr vnitra Vít Rakušan. Dalšími místopředsedy jsou ministr práce a sociálních věcí dočasně pověřený i vedením Ministerstva zemědělství Marian Jurečka, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, místopředsedou vlády pro digitalizaci se stal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Ministrem pro evropské záležitosti byl jmenován Mikuláš Bek, ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová a ministrem pro legislativu a předsedou Legislativní rady vlády Michal Šalomoun.

„Chci vás ujistit, že celá naše vláda si je vědoma složité situace, ve které se ujímáme odpovědnosti, a proto jsme začali prakticky ihned pracovat. Shodli jsme se na harmonogramu programového prohlášení vlády tak, abychom ten základní koncept měli už začátkem ledna. Dnes jsem také zadal úkol ministru financí Zbyňku Stanjurovi, aby vypracoval harmonogram projednávání rozpočtu a pravidla, ve kterých bude stát fungovat v době rozpočtového provizoria. Ustavili jsme také skupinu ministrů, která se ihned začne věnovat řešení cen energií a souvisejícím otázkám. To jsou věci, které samozřejmě nesnesou žádného odkladu. Každý den navíc by byl luxus, a proto je musíme řešit hned a jsme na to připraveni,“ shrnul první kroky nové vlády premiér Petr Fiala.

Vláda také rozhodla, že nebude žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. „Situaci sledujeme. Pokud se bude zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit. Víme, co se děje, sledujeme situaci v zahraničí a situaci kolem varianty omikron a jsme připraveni rychle jednat, bude-li to potřeba,“ prohlásil premiér Fiala.

Vláda na ustavující schůzi rozhodla také o obsazení pozice vedoucího Úřadu vlády ČR. Do funkce vedoucí Úřadu vlády byla dnešním dnem jmenována Jana Kotalíková. Ve funkci tak skončila pověřená vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha.

Kabinet odvolal z funkce stávající mluvčí vlády Janu Adamcovou a na tuto pozici jmenoval Václava Smolku, dosavadního mluvčího ODS.

Po skončení první schůze vlády následuje uvádění jednotlivých ministrů premiérem Fialou do jejich úřadů. Jako prvního uvede předseda vlády do funkce 1. místopředsedu vlády a ministra vnitra Víta Rakušana.

Výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-17–prosince-2021-193214/.