Vláda dnes podpořila poslanecký návrh vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše, aby se proces zveřejnění fyzických osob a OSVČ v adresáři datových schránek včetně adresy trvalého bydliště změnil na tzv. opt-in. Na jeho popud už ze stránek zmizel hromadný seznam adres, návrh jde ale ještě dál. Uživatel bude muset se zveřejněním výslovně souhlasit, jinak se v něm neobjeví.
V březnu tohoto roku v souvislosti s masivním nárůstem uživatelů datových schránek, daných zákonnou povinností pro OSVČ, spolky a další subjekty, vyšla najevo dříve přehlížená skutečnost, že adresář datových schránek obsahuje i adresy trvalého bydliště fyzických osob (i OSVČ, kde je adresa podnikání velmi často adresou bydliště). Velké množství uživatelů o tom přitom ani nevědělo.
Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš na problém reagoval už 30. března na tiskové konferenci ke spuštění činnosti nové Digitální a informační agentury, pod niž správa datových schránek přešla. Už tehdy uvedl svůj záměr změnit systém zveřejňování na tzv. opt-in, tedy proces, kdy uživatel musí se zveřejněním vydat přímý souhlas. Dokud tak neučiní, v seznamu se neobjeví. Je to opak současného stavu (opt-out), kdy musí uživatel výslovně potvrdit, že v adresáři být nechce.
„V takto široce přístupném adresáři by měl být jen ten, kdo o to opravdu stojí,“ řekl Ivan Bartoš. „Lidé musí mít kontrolu nad tím, kde se objevují jejich soukromá data – a tím adresa trvalého bydliště rozhodně je. O veřejném adresáři datovek i s trvalým bydlištěm uživatelů přitom věděl málokdo. Víme nyní, že jen za první týdny se z rejstříku odstranilo přes 50 tisíc lidí. Občanům na soukromí záleží. Jsem rád, že jsme k nápravě udělali významný krok.“ Změna se týká jak fyzických osob, tak OSVČ. Nic se nemění pouze u právnických osob a orgánů veřejné moci, kde se adresa nadále zveřejňuje povinně.
Zároveň byl po ministrově intervenci ze stránek mojedatovaschranka.cz v dubnu odstraněn tzv. opendatový formát seznamu adres. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří změnu v prvním rychlém a důležitém kroku umožnili,“ uvedl vicepremiér. „A to jak Digitální a informační agentuře, tak Ministerstvu vnitra i Úřadu pro ochranu osobních údajů, který moji iniciativu také podpořil.“
Vláda dnes k poslaneckému návrhu vydala souhlasné stanovisko a návrh nyní míří do Poslanecké sněmovny. Hlasování se očekává začátkem léta, účinnost by v případě schválení připadla na září nebo říjen. Tříměsíční odklad bude nutný kvůli technickým úpravám systému.