Strategický materiál počítá se třemi scénáři podle vývoje konfliktu na Ukrajině – s rychlou stabilizací, během níž nebude počet uprchlíků do ČR významněji stoupat, s postupnou eskalací konfliktu, kdy by do ČR mohlo uprchnout před válkou půl milionu až 600 000 osob, a extrémní eskalací, která by přiměla k útěku do České republiky až milion ukrajinských občanů. Krizová situace má tři fáze. Tu první, v níž jde o zajištění bezpečí a základních životních potřeb, už Česká republika skvěle zvládla. Druhá, při které se uprchlíci budou adaptovat na život v nové zemi, bude trvat až půl roku a poté by nastala třetí fáze trvající další půlrok, která kromě plné integrace počítá i s postupným návratem Ukrajinců do vlasti a s pomocí s obnovou jejich ruskou agresí zničené země.
„S tím souvisí i několik rozhodnutí. Zřízení funkce národního koordinátora, který bude pracovat na strategické koncepci a povede tu strategickou skupinu. Národním koordinátorem bude dočasně první a ministr vnitra Vít Rakušan, který už stojí v čele Ústředního krizového štábu,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala. Vláda současně zřídila i pozici koordinátora pro zajištění finanční podpory z rozpočtu EU, jímž bude ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, a koordinátora strategické komunikace, kterým byl jmenován zmocněnec pro boj s dezinformacemi Michal Klíma.
„Materiál, který dnes vláda schválila, nabídneme veřejnosti k diskusi. Je to otevřený materiál. Teď se k němu budou vyjadřovat představitelé opozice, budou se k němu vyjadřovat hlavně představitelé neziskového sektoru, organizací, které se zabývají pomocí uprchlíkům, mají s tím zkušenosti, a my jsme připraveni tento materiál na základě jejich podnětů upravit a teprve potom vznikne ta skutečná, definitivní strategie, podle které budeme postupovat,“ upřesnil předseda vlády. Více o strategickém materiálu naleznete v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.
Se zvládnutím masivní uprchlické vlny má pomoci i IT infrastruktura pro sdílení údajů potřebných pro realizaci humanitární pomoci a dalších opatření souvisejících s ruskou agresí na Ukrajině. Vláda přijala usnesení, které má pomoci v dalším vývoji aplikace Humanitární pomoc (HumPo), jejímž prostřednictvím jsou ukládána a spravována data o uprchlících, jejich ubytování a související logistika, jako evidence uprchlíků, podklady pro žádosti o kompenzace, materiální pomoc a její přidělení a podobně. Na dalším vývoji a správě aplikace budou spolupracovat Ministerstvo obrany a Ministerstvo vnitra.
Vláda se opět zabývala i pomocí českým občanům a firmám postiženým dopady inflace, kterou výrazně táhnou vzhůru i ceny pohonných hmot. Kabinet navázal na předchozí jednání, na němž se shodl na časově omezeném snížení spotřební daně z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč na litr v období od 1. června 2022 do 30. září 2022. Vláda dnes schválila příslušný návrh novely zákona o spotřebních daních, který chce projednat a schválit v Poslanecké sněmovně ve zrychleném režimu hned v prvním čtení.
„To je opatření, které se určitě v ceně pohonných hmot pozitivně projeví, a naši občané to pocítí. V této souvislosti bych rád řekl, že naše vláda od počátku roku nasměrovala k českým občanům na zmírnění důsledků vzrůstajících cen energií, cen pohonných hmot a dopadů války na Ukrajině 74 miliard korun, abychom jim pomohli zvládnout dopady těchto negativních jevů,“ připomněl premiér Fiala.
Podrobnosti k novele zákona naleznete v tiskové zprávě Ministerstva financí.
Kabinet se rovněž seznámil s aktuálním stavem příprav českého předsednictví Radě EU. Za přítomnosti místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové vláda prodiskutovala zprávu připravenou ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem a konstatovala, že Česká republika udělala v připravenosti výrazný pokrok napříč všemi oblastmi. Celkem se na území ČR během předsednictví uskuteční 320 akcí a 51 ministerských zasedání Rady v Bruselu či Lucemburku, rozpočet předsednictví vláda navýšila na 2,2 miliardy korun. Další podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády.
Vláda projednala také několik dalších návrhů legislativních změn, mezi nimi i návrh novely zákona o ochraně spotřebitele a související novelu občanského zákoníku, která v reakci na nové evropské předpisy posiluje práva zákazníků v on-line prostředí. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.
Ministři a ministryně schválili také vyčlenění více než 277 milionů korun pro Policii ČR na finanční zajištění působení českých policistů v zahraničí, kteří se podílejí na zvládání uprchlických vln. Čeští policisté dlouhodobě působí v Severní Makedonii, od roku 2021 v Maďarsku a od března letošního roku i na Slovensku. Vzhledem k aktuální uprchlické krizi se předpokládá, že vlády zemí, v nichž čeští policisté pomáhají, požádají o prodloužení stávajících mandátů.
Vláda projednala a odsouhlasila také změnu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví nařizujícího nošení ochranných prostředků dýchacích cest ve vybraných veřejných prostorách. S účinností od 14. dubna se ruší povinnost nosit respirátory v prostředcích hromadné dopravy, zachována bude už jen ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb. „Máme tak po dvou letech možnost užít si normální Velikonoce bez omezení a bez opatření. Přesto ale prosíme všechny, aby se i nadále chovali rozumně a zodpovědně, protože právě díky tomu, že se naše vláda mohla opřít o důvěru a odpovědnost občanů, jsme tu situaci i s variantou omikron a podvariantami, které přicházely potom, dobře zvládli,“ podotkl předseda vlády.
Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-13–dubna-2022-195666/.