Vládě premiéra Sobotky se v ČR podařilo obnovit intenzivní sociální dialog, za 4 roky vlády bylo už celkem 34 jednání tripartity, dnes bude 35!

Vládě premiéra Bohuslava Sobotky se podařilo v ČR obnovit intenzivní sociální dialog. Dnes se bude v rámci stávajícího funkčního období vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL na Úřadu vlády konat v pořadí už 35. jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Hlavními tématy dnešního zasedání bude návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2018, Akční plán pro společnost 4.0, který shrnuje opatření na rozvoj digitálního trhu v ČR, i závěrečná zpráva o činnosti odborné komise pro důchodovou reformu. 

Vládě Bohuslava Sobotky se podařilo nejen obnovit, ale zejména výrazně zintenzivnit společné jednání vlády, zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů. V rámci tripartity jsou celé čtyři roky projednávány všechny klíčové vládní priority a rozhodnutí. Se sociálními partnery vláda pravidelně projednává záležitosti sociálního a ekonomického charakteru, které ovlivňují životy obyvatel ČR, a to ještě před definitivním schválením.

Frekvence společných jednání se oproti předchozím kabinetům zvýšila a nyní se tripartita schází téměř každý měsíc. Za téměř čtyři roky vlády premiéra Sobotky se tak uskutečnilo už třicet pět jednání tripartit, čtyřikrát se sešla celostátní tripartita s krajskými tripartitami, dvakrát se uskutečnilo jednání tripartit České a Slovenské republiky a proběhly také dvě jednání tripartit zemí Visegrádské skupiny.

Pravidelně se také schází a funguje celkem devatenáct pracovních týmů tripartity.

Vláda premiéra Sobotky také každý rok projednává se sociálními partnery rovněž klíčový zákon – návrh státního rozpočtu, a to vždy ještě před vládním schválením. Dnes se bude jednání RHSD zabývat návrhem státního rozpočtu na rok 2018.