Výraznější pokles české ekonomiky teprve přijde!

  • Zveřejněno: 18.05.2020
  •  

  • Autor: Miroslav Svoboda

V sobotním pořadu České televize Události, komentáře vystoupili bývalí ministři financí Ivan Pilný (ANO) a Ivan Pilip. Třetím účastníkem televizní debaty předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Všichni tři se shodli na tom, že nejvýraznější pokles hospodářství od krize v roce 2009 se očekával s tím, že ekonomická situace se nejspíš ještě zhorší. Podle Josefa Středuly nemá dosavadní sanace ekonomiky požadovaný efekt, Ivan Pilip míní, že vládní pomoc je pomalá. Ivan Pilný vidí problém mimo jiné v nedostatečné mobilitě pracovních sil.

V pořadu České televize zároveň zaznělo, že česká ekonomika podle předběžného odhadu statistiků v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,2 procenta. Ve srovnání s posledním loňským kvartálem je to ještě výraznější pokles, a to  3,6 procenta. Také v Německu ekonomika meziročně klesla, a to o 2,3 procenta. Ekonomicky se propadá i celá EU.

„Tak špatné to zase není, ta data jsou post mortem a v té době se ještě aspoň sem tam ekonomice dařilo. Budeme mít asi čísla daleko horší, dá se to předpokládat. Není to žádná katastrofická vize, ale to horší skutečně teprve přijde,“ komentoval počínající krizi Ivan Pilný.

„Čísla jsou špatná, ale nejsou nijak dramaticky horší, než se očekávalo. Rozhodující bude, jak dlouho omezení ekonomiky potrvá. To rozhodne o tom, o kolik se propadne celý rok a jak rychle se nastartuje oživení. A to jde v tuto chvíli ještě velmi těžko odhadnout,“ dodal Ivan Pilip.

„Už v březnu se některá odvětví propadla o 15 i více procent, a pokud zohledníme celý měsíc, to znamená, až budeme měřit duben, tak se obáváme, že ta čísla budou možná až dvojnásobná v některých situacích,“ domnívá se Josef Středula. Zároveň v průběhu televizní debaty konstatoval, že nezaměstnanost u nás vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta. „Očekáváme, že největší vlna přijde přibližně v červenci, v srpnu, až doběhnou výpovědní lhůty,“ komentoval současnou situaci Josef Středula. „Bude hodně záležet na vládě, jakým způsobem se postaví k sanaci ekonomiky. Zatím to bohužel nemá ten efekt, jaký bychom očekávali,“ dodal Josef Středula s tím, že ochránit pracovní příležitosti mají nyní i státní firmy.

I podle Ivana Pilipa je na hodnocení brzy. „Nezaměstnanost bude o to vyšší, čím pomalejší bude reakce vlády a podpora podnikům. Zatím je to velké selhání a nedostatek v tom, že podpora je strašně pomalá. Program COVID III, na který čeká velké množství podniků, se ještě nerozběhl. To znamená, že máme dva měsíce zastavenou výrobu a téměř žádný podnik nedostal žádnou relevantní podporu,“ míní bývalý ministr financí.

Také Ivan Pilný se domnívá, že údaje o nezaměstnanosti zatím nejsou příliš alarmující. „Naopak ta předchozí čísla byla velmi nezdravá, protože tady chyběla spousta lidí. Problém nevidím v tom, že by nebyla pracovní místa, ale v mobilitě. Z jednoho povolání do druhého lidi rychle nepřekvalifikujete. Také tady byla spousta práce, kterou vykonávali pracovníci z jiných zemí,“ v televizní debatě prohlásil bývalý ministr financí Ivan Pilný.

  • Zdroj: Česká televize