Výzva ministrů k podpoře vědců z Ukrajiny

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová a ministr školství Petr Gazdík v úterý 8. března vyzvali v dopisech adresovaných Akademii věd ČR, Asociaci výzkumných organizací, Konferenci rektorů a Radě vysokých škol k podpoře vědeckých pracovnic a pracovníků přicházejícím z Ukrajiny.

„Velice oceňujeme veškerou pomoc, kterou vysoké školy a výzkumné organizace nabízí kolegům a kolegyním utíkajícím před válkou z Ukrajiny. Rádi bychom tuto mnohostrannou pomoc co nejvíce podpořili, a proto chceme výzkumným pracovnicím a pracovníkům přicházejícím z Ukrajiny poskytnout koordinovaný přehled pracovních příležitostí,“ píše se ve společném dopise ministrů Langšádlové a Gazdíka. 

„Společným cílem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Sekce pro vědu, výzkum a inovace Úřadu vlády ČR je připravit jednoduchý přehled nabídek studijních možností pro doktorandy, juniorních výzkumných pozic, pomocných pozic ve výzkumných organizacích i seniorních vědeckých pozic. Vzhledem k tomu, že aktuálně překračují hranice zejména ženy s dětmi, doufáme, že při vypisování pozic bude tato skutečnost zohledněna a bude pro ně i pro jejich rodiny nabídnuta potřebná péče,“ vysvětlují ministři. 

Přehled a další relevantní informace pro přicházející pracovníky a pracovnice v oblasti vědy a výzkumu se budou koncentrovat na webové stránce www.researchin.cz. Ta je napojena portál Ministerstva vnitra, který slouží přicházejícím ukrajinským občanům jako centrální rozcestník. „Zároveň budeme usilovat o propojení s celoevropskou platformou Science for Ukraine,“ dodávají ministři.

Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy