Žádost o podporu veřejné sbírky na psychosociální pomoc zdravotníkům

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte, abych Vás informovala o Benefičním koncertu České filharmonie, který je věnován zdravotníkům. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 25. března 2021 v 20:15 hod. a bude vysílán Českou televizí Art. Přenos bude živě probíhat také na oficiálních kanálech České filharmonie na Facebooku a YouTube. Koncert je součástí veřejné sbírky pořádané Nadací VIA a výtěžek bude použit na psychologickou pomoc vyčerpaným zdravotníkům.

Podrobné informace najdete na: www.darujme.cz/pomocvkrizi

Proč sbírka?

Vtrhl k nám nepřítel. Neznámý, zákeřný, neviditelný a pod mikroskopem roztomile kulatý. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19. Onemocnění závažné a smrtící.

Koronavirus postupně zavalil celou zemi, všechny nemocnice. Všechny lidi připravil o jejich normální život, zdravotníky ale navíc přinutil k nerovnému souboji o zdraví a životy pacientů. Na zaměstnance nemocnic navalil tragédie, pocity beznaděje, zoufalství a vyčerpání těžké tak, že je nejen nikdo neznal, ale ani si je nikdo neuměl představit. Koronavirus z nich udělal každodenní realitu trvající týdny a měsíce s koncem v nedohlednu.

Zdravotníci se dnem i nocí perou o dýchání a život každého z obrovského množství pacientů. Pacientů stále mladších s rychleji se zhoršujícím stavem, často přes všechnu péči a úsilí umírajících.

Sestry – specialistky obsluhují složité přístroje nahrazující dýchání se stresujícím vědomím, že není nikdo, kdo by je vystřídal, protože jde o práci, kde záskok není možný.

Ve strašlivém stresu jsou ale i další zdravotníci. Z míst, kde byla chirurgie, oční, ušní či dětské oddělení nebo porodnice se ve spěchu staly covidové jednotky a místo obvyklé péče o obvyklé dospělé pacienty či o miminka se zde bojuje o život chroptících a dusících se nemocných. A přes všechno vynaložené úsilí se tento boj příliš často prohrává. Tolik smrti, tolik beznaděje nikdo nepamatuje.

 

Proto sbírka:

Pomoc zdravotníkům nebude nahodilá, ale systémová.

Za vybrané finance se proškolí část zdravotnických pracovníků, kteří budou poskytovat psychologickou pomoc a podporu svým kolegům v nemocnicích, a to nejen v časech koronaviru, ale trvale, více http://www.spis.cloud/prvni-psychicka-pomoc-sekundarne-zasazenym/

Čím více financí se vybere, tím účinnější a rozsáhlejší pomoc bude.

Patronem projektu je Asociace českých a moravských nemocnic s aktivní podporou Odborového svazu zdravotní a sociální péče České republiky. Projekt bude realizován s Národním centrem ošetřovatelských a nelékařských zdravotnických profesí prostřednictvím systému služeb psychosociální intervence.

Předem Vám děkujeme za pomoc zdravotníkům a další šíření této informace.

V úctě

Bc. Dagmar Žitníková
předsedkyně
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Koněvova 54/1107
130 00 Praha 3

email:         zitnikova.dagmar@cmkos.cz
telefon:       267 204 314
mobil:         736 504 743