Zaměstnancům automobilky Hyundai vzrostou mzdy o 2,5 procenta

Zaměstnancům nošovické automobilky Hyundai vzrostou základní mzdy od ledna v průměru o 2,5 procenta. Vyplývá to z nové kolektivní smlouvy, na které se v pondělí 18. ledna dohodly odbory s vedením firmy. Smlouva bude platit dva roky, od 1. dubna 2022 podle ní zaměstnancům vzrostou mzdy znovu, a to o 3,9 procenta. Zároveň se navyšují složky mzdy vázané na individuální hodnocení pracovního výkonu a plnění výrobního plánu. Další růst nastane také v oblasti sociálních výhod a benefitů. Průměrná mzda v dělnických pozicích činila loni ve slezské automobilce 39.739 korun.

Předseda místní odborové organizace ZO OS KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo ocenil slušné vyjednávání. „Když se dojednává nová kolektivní smlouva, vždy je to hledání nějakého přijatelného kompromisu a to se, myslím, podařilo i tentokrát,“ uvedl Fupšo.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Její kapacita výroby je až 1400 aut denně. Kvůli koronavirové pandemii jí loni výroba klesla: firma vyprodukovala 238.750 vozů, což bylo o 70.750 aut méně než v roce 2019 a přibližně o 21 procent méně, než byl původní plán. Doposud automobilka vyrobila přes 3,4 milionu aut. Továrna má přibližně 3300 zaměstnanců, dalších 8700 lidí pracuje pro její přímé dodavatele.