„Záruky pro mladé“ podpořily už více než 11 tisíc lidí

Celkem 11 408 mladých lidí z celé ČR už vstoupilo do projektů „Záruky pro mladé“. Polovina z nich, celkem 5 315, už podepsala pracovní smlouvu. Úřad práce ČR dosud poskytl zaměstnavatelům příspěvky v celkové výši přesahující 706 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách stále probíhají, počet účastníků projektů v novém zaměstnání stále roste.
 
Dohromady 13 regionálních projektů s názvem „Záruky pro mladé v …. kraji“ realizuje Úřad práce ČR v jednotlivých regionech prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Celkem má úřad k dispozici na podporu snížení nezaměstnanosti mladých lidí více než 1,3 mld. Kč. Projekty začal Úřad práce ČR realizovat postupně od prosince 2015. Na základě úspěchu v praxi a pozitivních výsledků plánuje jejich prodloužení do října 2022. Kompletní přehled je uveden na https://www.uradprace.cz/zaruky-pro-mlade1.
 
„Projekty podporují mladé nezaměstnané do 29 let, bez rozdílu dosaženého vzdělání. Jsou určené zejména těm, kteří jsou ohroženi dlouhodobou nezaměstnaností, především kvůli absenci pracovních návyků, chybějící praxi, nedostatečnému vzdělání nebo nízkému věku. V evidenci ÚP ČR je momentálně téměř 66 tis. mladých lidí do 29 let, z toho 3 212 mladistvých, kteří by neměli začínat svoji pracovní kariéru jako uchazeči o zaměstnání. Úřad práce ČR jim proto prostřednictvím projektů nabízí šanci na pracovní uplatnění,“ shrnuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.
 
Úřad práce ČR spolupracuje se zaměstnavateli zejména při umisťování účastníků projektu na společensky účelná pracovní místa (SÚPM) – vyhrazená. Zaměstnavatelům tak umožňuje získat mladé lidi sice bez větších zkušeností, ale naopak s potenciálem a možností zaučit je přímo ve firmě pod dohledem zkušených mentorů. Šanci na nové pracovní místo dostávají klienti, kteří jsou v evidenci Úřadu
práce ČR alespoň 3 měsíce a od doby, kdy ukončili studium, získali maximálně 3 roky praxe.
 
 
  • Zdroj: Úřad práce ČR