Zástupci českých firem vyráží do Jižní Koreje a na Tchaj-wan

V úterý 21. března odlétá dlouho očekávaná podnikatelská mise do Jižní Koreje a na Tchaj-wan. Téměř stovka zástupců českých firem a institucí tam pod vedením prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka a ve spolupráci s Česko-taiwanskou obchodní komorou doprovodí předsedkyni Poslanecké sněmovny PČR Markétu Pekarovou Adamovou na její oficiální návštěvě. Co do počtu přihlášených firem půjde o nejpočetnější podnikatelskou misi Svazu průmyslu a dopravy od roku 2017. 

Podnikatelská část výpravy, kterou společně zajišťují Svaz průmyslu a dopravy ČR a Česko-tchajwanská obchodní komora, bude celkově složena z přibližně 100 zástupců tuzemských firem, institucí a samospráv. Přímo na palubu vládního speciálu, který delegaci předsedkyně Poslanecké sněmovny dopraví postupně do Korejské republiky a následně i na Tchaj-wan, usedne v rámci podnikatelské mise téměř padesátka účastníků. Zástupci dalších více než 50 firem a organizací se přidají k misi 25. března v Tchaj-peji. 

„Velmi nás těší velký zájem firem. Obě země jsou pro české podnikatele zajímavé a mají pro náš export obrovský potenciál. V Korejské republice i na Tchaj-wanu na firmy čekají podnikatelská fóra s místními partnery, během mise se navíc plánují podepsat významná memoranda o obchodní spolupráci,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Mise se zúčastní zejména firmy a podnikatelé z oblastí nanotechnologií, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence, cirkulární ekonomiky, smart cities, ICT a energetiky, ale i z dalších oborů s vyšší přidanou hodnotou. Účast byla doporučena firmám, které již mají navázané vztahy a partnery v obou zemích a chtějí partnerství podpořit, stejně jako podnikům a startupům, které se s teritoriem chtějí teprve seznámit.

V JIŽNÍ KOREJI BUDOU PODNIKY ROZVÍJET SPOLUPRÁCI NAPŘÍKLAD NA POLI KVANTOVÝCH POČÍTAČŮ

Jižní Korea se v posledních letech stala jedním z nejvýznamnějších mimoevropských obchodních partnerů ČR. Příležitosti pro české firmy nabízí zejména v oblasti ICT a digitálních technologií, dále v dopravním průmyslu a infrastruktuře, vodohospodářství, energetice, zdravotnictví nebo farmaceutickém průmyslu či v letectví. Podnikatelé v Soulu projednají své obchodní příležitosti během B2B fóra, které Svaz průmyslu organizuje ve spolupráci s místní Korea International Trade Association. V pátek se účastníci mise setkají s významnými korejskými firmami v Busanu. 

„Tchaj-wan i Korea jasně sází na inovace, uvědomují si obrovské ekonomické důsledky využití kvantových technologií. V České republice, kde je kvantový výzkum na světové úrovni začíná práce na vybudování kompetenčního centra, které by spojovalo univerzity, technologické lídry ve vývoji kvantových počítačů s firmami a startupy nejenom z Česka, ale právě třeba i z Koreje nebo Tchaj-wanu. V kompetenčním centru by mohly pracovat společně a vytvářet konkrétní aplikace pro firmy napříč průmyslovými odvětvími. Takový typ spolupráce by mohl otevřít zcela novou dimenzi v oblasti inovací a přinést hmatatelné výsledky pro všechny zúčastněné subjekty. Právě proto se během mise setkáme s kvantovými experty na Yonsei University v Soulu a také na Národní tchajwanské univerzitě,“ přibližuje plány viceprezidentka SP ČR Milena Jabůrková, která v podnikatelské delegaci zaštiťuje program pro firmy z oblastí vyspělých technologií a ICT.

NA TCHAJ-WANU PODNIKATELE ČEKÁ JOINT BUSINESS COUNCIL

Delegaci podnikatelů v Tchaj-peji čeká již osmnácté setkání Česko-tchajwanské podnikatelské rady, tzv. Joint Business Council, pořádaný Svazem průmyslu a dopravy ve spolupráci s místním partnerem, Čínskou mezinárodní asociací pro ekonomickou spolupráci CIECA, jehož cílem je prohloubit obchodní vazby mezi českými a taiwanskými firmami. České firmy a instituce navštíví také Smart City Expo, jednu z nejvýznamnějších akcí svého druhu v ICT oblasti v asijsko-pacifickém regionu, kde předsedkyně Poslanecké sněmovny otevře českou expozici.

Průběžné informace z mise lze sledovat na speciálním portálu Poslanecké sněmovny PČR.

SVAZ PRŮMYSLU POŘÁDÁ PODNIKATELSKÉ MISE JIŽ 30 LET

V roce 2023 si Svaz průmyslu a dopravy ČR připomíná 30. výročí od zahájení podnikatelských cest v doprovodu vysokých představitelů státu. Za tu dobu Svaz uspořádal celkem 213 podnikatelských misí do 107 zemí světa, během kterých pomohl více než 5 000 českých firem a podnikatelů. 

V letošním roce plánuje Svaz průmyslu uspořádat podnikatelské mise například do USA, Japonska, Kazachstánu a Uzbekistánu, nebo Chile a Uruguaye.