Automobilka Škoda Auto dnes kvůli koronaviru zastaví výrobu

foto
 
Ilustrační foto – Automobilka Škoda Auto zahájila 18. září 2019 v závodě v Kvasinách na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in hybridním pohonem. ČTK/Taneček David

 

Mladá Boleslav – Automobilka Škoda Auto, jeden z největších českých zaměstnavatelů, dnes kvůli prevenci šíření koronaviru zastaví výrobu. Výrobní linky se ve 22:00 zastaví ve všech třech výrobních závodech v ČR – v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Zaměstnanci by se na svá pracoviště měli znovu vrátit v pondělí 6. dubna ráno. Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) se obává toho, že zahraniční pracovníci nebudou dodržovat karanténu.

Automobilka zaměstnává v Česku zhruba 34.000 lidí, dalších více než 3000 lidí pracuje ve Škodě prostřednictvím pracovních agentur.

 

Zaměstnanci budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent. Ve firmě jsou již dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce.

Odborový předák Jaroslav Povšík uvedl, že opatření je důležité zejména z hlediska udržení zaměstnání lidí i v době, kdy by jinak zaměstnavatel musel propouštět. Pro zaměstnance jsou zajištěny lepší finanční podmínky než u podpory v nezaměstnanosti.

Mladá Boleslav bude mít po zastavení výroby v automobilce Škoda Auto pravděpodobně problémy se zahraničními dělníky, řekl ČTK primátor Raduan Nwelati (ODS). Obává se, že nebudou dodržovat karanténu a budou se scházet na veřejnosti. Zaměří se na ně proto policie. Městu přislíbil se situací pomoci i kraj.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery.

zdroj: ČTK