Brexit bude možná výrazněji odložen

V pátek 29. března 15:42 středoevropského času přečetl westminsterský předseda sněmovny John Bercow výsledky třetího hlasování o dohodě Británie o vystoupení z Unie. I na potřetí byla dohoda britským parlamentem odmítnuta (rozdílem 58 hlasů). Co to znamená pro byznys?

Svaz průmyslu a dopravy ČR opakovaně zdůrazňuje svou podporu odchodu Británie z EU s výstupovou dohodou. Po nedávných parlamentních hlasováních v Londýně, během kterých poslanci variantu no-deal (bez dohody) resolutně odmítli, je ovšem nyní pravděpodobné, že britská vláda bude muset v těchto intencích usilovat o souhlas EU27 s výrazným odložením brexitu.

Bude-li EU souhlasit, 12. dubna Británie z EU nevystoupí, ale začne se připravovat na uspořádání voleb do Evropského parlamentu. Členskou zemí EU pak zůstane ještě rok dva, dokud nebude dojednána nová výstupová dohoda.

Pokud EU27 ovšem delší odložení brexitu neodsouhlasí, přestane být Británie členem EU počínaje 13. dubnem.

Další variantou ve hře je jistě i možnost pádu současné britské vlády a uspořádání předčasných parlamentních voleb.

Z hlediska byznysu je varianta delšího odložení brexitu za setrvání statu quo příznivější než tvrdý brexit. Svaz průmyslu bude sledovat další vývoj ve Westminsteru i plánované jednání britské vlády se zástupci Evropské unie.

Olga Rozsívalová
kategorie EU infoservis