CEE region chce být při rozvoji umělé inteligence v EU slyšet

Svaz průmyslu a dopravy ČR poprvé v historii sezval zástupce 19 zaměstnavatelských svazů a platforem pro umělou inteligenci z desíti zemí střední a východní Evropy ke kulatému stolu do Prahy. Na akci nazvané AI Challengers společně diskutovali k tématu umělé inteligence a plánům na její rozvoj v EU a zejména společném postupu v této oblasti. Svá doporučení k možné regulaci tohoto odvětví zaslali Evropské komisi. Svaz průmyslu tímto setkáním prohloubil spolupráci se zahraničními partnery z regionu střední a východní Evropy, aby koordinoval společná stanoviska k rozvoji digitální agendy v EU. Díky spolupráci s Úřadem vlády ČR proběhlo jednání v prostorách Hrzánského paláce.

AI Challengers 02 2020 2

Na využívání umělé inteligence stojí každodenní fungování společnosti i jednotlivců. Stává se také jedním z prioritních témat většiny profesních sdružení v Evropě, stejně jako nové Evropské komise. Ta vydá plán opatření na rozvoj i regulaci umělé inteligence ve formě Bílé knihy již 19. února. Plánovaná regulace tohoto odvětví může přitom zásadním způsobem ovlivnit konkurenceschopnost evropských podniků i ekonomický rozvoj evropského regionu.

Svaz průmyslu se proto rozhodl zahájit diskusi o potřebách byznysu a akademické sféry střední a východní Evropy, aby mohly plně využít potenciál umělé inteligence v praxi a výstupy předložit Evropské komisi. Na jednání v Praze přijali pozvání zástupci zaměstnavatelských svazů a platforem pro umělou inteligenci z Česka, Slovenska, Slovinska, Polska, Litvy, Bulharska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska.

„Dnešní jednání je klíčovým mezníkem ve spolupráci regionu střední a východní Evropy v oblasti digitální agendy a technologií umělé inteligence. Jsem přesvědčena, že náš region má co říct a jeho přínos pro celou Evropskou unii je nepostradatelný,“ zahájila setkání viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková.

AI Challengers 02 2020 1

Setkání nastartovalo budoucí regionální spolupráci v oblasti AI a nových technologií. Na tomto prvním jednání se účastníci vzájemně informovali o současném stavu v oblasti umělé inteligence v jednotlivých zemích, vyměnili si názory a dobré zkušenosti. Společně také probírali možné přístupy k regulaci rozvoje AI a nových technologií. Ta by měla efektivně chránit soukromí, bezpečnost i práva evropských občanů a zároveň podporovat rozvoj a využití umělé inteligence v praxi. Zástupci 17 organizací vydali ve společném prohlášení pět hlavních doporučení pro rozvoj AI, která zaslali Evropské komisi a europoslancům.

kategorie Tiskové zprávy