Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 %

V prvním čtvrtletí roku 2020 poklesl HDP dle předběžných odhadů o 2,2 %. Již loni sice docházelo ke zpomalování růstu, stále ale česká ekonomika rostla tempem okolo 2,5 %. Predikce pro tento rok se pak blížila růstové hodnotě 2 %. V březnu ovšem na ekonomiku dolehla situace spojená s šířením nového typu koronaviru a přišla krize. Mezičtvrtletně tak došlo k poklesu HDP o 3,6 %.

Začátek letošního roku v Česku pokračoval v trendech z loňska, tedy v postupném zpomalování ekonomického růstu. Predikce pro tento rok se však stále ještě blížila růstové hodnotě 2 %. V březnu ovšem tuzemskou ekonomiku výrazně přibrzdila krize způsobená celosvětovou pandemií nového typu koronaviru.

„Závěr prvního kvartálu byl silně poznamenán restrikcemi nejen v České republice, ale i v zemích našich hlavních ekonomických partnerů. Podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu se na výsledku nejvíce podepsal pokles zahraniční poptávky a také nižší podnikové investice,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podle ČSÚ se začala projevovat v prvním čtvrtletí rovněž nižší spotřeba domácností, která byla dosud, vzhledem k vysoké zaměstnanosti a rostoucím mzdám, stabilizátorem finálního výsledku ukazatele HDP. Určitým stabilizátorem ale byly vládní výdaje, jejichž role bude důležitější i v následujících čtvrtletích.

„Lze čekat, že pokles HDP za 2. čtvrtletí bude ještě hlubší, protože restrikce od začátku dubna, byť nyní uvolňované, trvaly delší dobu než omezení, která byla zavedená v březnu. Propady tržeb a zisků a panující nejistota dále omezí investiční aktivitu. Postupně se také bude projevovat i růst nezaměstnanosti a tedy i klesající spotřeba domácností. Ekonomické problémy, které kvůli setrvačnosti nejsou v číslech za první kvartál viditelné, se postupně projeví v druhém a třetím čtvrtletí. Rychlá reakce vlády a bezodkladná příprava a efektivní administrace podpůrných opatření je tedy nutností,“ upozorňuje hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.

kategorie Tiskové zprávy