Chybějící kurzarbeit nahradí prodloužený Antivirus

Na návrh odborů se vláda zabývá zvýšením nemocenské
 
Vláda je připravena prodloužit program Antivirus do doby než bude přijat systém kurzarbeit, který „uvízl“ v poslanecké sněmovně. ČMKOS a zaměstnavatelé ve společném prohlášení vyzvali poslance k urychlení projednávání tohoto důležitého opatření. Na jednání prosincové tripartity ujistila ministryně Maláčová sociální partnery, že pokud se nestihne kurzarbeit včas schválit, vláda prodlouží už osvědčený program Antivirus, který však je možné uplatňovat pouze rok.
 
Odborový předák Josef Středula na tripartitě hovořil o důvodech neochoty lidí nechat se testovat a trasovat. „Jestliže onemocníte a přijdete o 40 procent svého příjmu, tak tu máte ekonomický důvod, obzvláště v této době,“ uvedl Josef Středula. Podle odborů by neměla být vyšší nemocenská jen u covidu, ale plošně. „Rozdíl mezi někým, kdo bude mít covid a bude bez příznaků doma, a někým, kdo bude se zápalem plic v nemocnici, bude ten, že ten s covidem má 100 procent a ten se zápalem plic 60 procent. Ministryně Maláčová reagovala, že vláda tento problém řeší a je připraveno několik variant. MPSV se přiklání spíše k zavedení zvláštního příspěvku.
 
„Apelovali jsme rovněž na vládu, že musí s občany o všech změnách, týkající se opatření v souvislosti s covidem, komunikovat jasně, jednoznačně a srozumitelně. Lidé se přestávají v chaotických změnách orientovat“, uvedl po jednání tripartity pro e-Sondy Josef Středula.