Členské státy EU chtějí jednat o posílení sankční kapacity EU

České exporty do Ruska propadly v minulém roce o 60 %. To je zejména díky dopadům devíti balíčků protiruských sankcí, které po invazi na Ukrajinu přijala Evropská unie.

Vyjednávání o desátém balíčku sankcí právě probíhají. Cílem sankcí je omezit schopnost Ruska pokračovat v nezákonné vojenské agresi. Důraz sankcí je tedy směřován na komponenty klíčové pro ruský vojenský průmysl a na omezení finančních toků, kterými Rusko válku financuje.

Dvanáctka členských států, mj. ČR, Německo, Francie, Polsko a další připravila tento týden výzvu k debatě na úrovni EU o jednotném uplatňování sankcí mezi členskými státy a o posílení kapacity EU sankce vymáhat. Podle této výzvy musí být rok 2023 rokem úspěchu v boji proti obcházení sankcí.

Svaz vítá iniciativu, která potenciálně posílí kapacitu EU obcházení sankcí zabránit. Zejména bude nutná výměna informací a spolupráce mezi agenturami na evropské úrovni k identifikaci případů obcházení sankcí. Musíme udělat vše proto, abychom omezili schopnost Ruska vést agresivní válku.