Podnikatelská mise do Jižní Koreje a na Tchaj-wan hlasí rekordní účast

Na konci března uspořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Česko-tchajwanskou obchodní komorou největší podnikatelskou misi za posledních 5 let. Hledat nové či rozvíjet stávající obchodní příležitosti vyrazí do Jižní Koreje a na Tchaj-wan necelá stovka tuzemských podnikatelů. Ti do obou zemí pod vedením prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka doprovodí předsedkyni Poslanecké sněmovny PČR Markétu Pekarovou Adamovou na její oficiální návštěvě.

Podnikatelská část výpravy, kterou společně zajišťují Svaz průmyslu a dopravy ČR a Česko-tchajwanská obchodní komora, bude celkově složena z přibližně 100 zástupců tuzemských firem a institucí. Přímo na palubu vládního speciálu, který delegaci předsedkyně poslanecké sněmovny dopraví postupně do Korejské republiky a následně i na Tchaj-wan, usedne v rámci podnikatelské mise téměř padesátka účastníků. Zástupci dalších více než 50 firem a organizací se pak vypraví komerční linkou zvlášť pouze na Tchaj-wan.

„Velmi nás těší, jak velký zájem o účast v podnikatelské misi do Korejské republiky a na Tchaj-wan firmy mají. Co do počtu celkových přihlášených půjde o vůbec nejpočetnější výpravu Svazu průmyslu a dopravy od roku 2017. Tak velký ohlas jenom potvrzuje, že obě země jsou pro české podnikatele zajímavé a mají pro náš export obrovský potenciál,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci povede.

„Mise se zúčastní zejména firmy a podnikatelé z oblastí nanotechnologií, e-mobility, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence, cirkulární ekonomiky, smart cities, ICT a energetiky, ale i z dalších oborů s vyšší přidanou hodnotou. Účast jsme doporučili především firmám, které již mají navázané vztahy a partnery v obou zemích a chtějí partnerství podpořit, stejně jako začínajícím firmám, startupům a podnikům, které se s teritoriem teprve chtějí seznámit,” doplňuje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR, která v podnikatelské delegaci zaštiťuje program pro firmy z oblastí vyspělých technologií a ICT.

Samotná cesta předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wan a do Korejské republiky proběhne ve dnech 21. až 30. března 2023. První část mise nasměruje účastníky do Jižní Koreje, odkud se podnikatelé 26. března přesunou do Tchaj-peje. Tam se setkají i s druhou částí výpravy, která přiletí do tchajwanské metropole 25. března.

MISE NAVÁŽE NA PŘEDCHOZÍ ÚSPĚŠNÉ CESTY

Podnikatelské mise na Tchaj-wan mají bohatou historii – a to již 29 let. Zcela první podnikatelská mise zamířila na Tchaj-wan se Svazem průmyslu již v roce 1994 a následně se tam čeští exportéři vrátili před covidovou pandemií ještě čtyřikrát, a to v letech 2004, 2013, 2015 a 2019. Poslední mise doprovázející předsedu Senátu Miloše Vystrčila tam poté zamířila s Česko-tchajwanskou obchodní komorou v roce 2020. Do Jižní Koreje se Svaz průmyslu vydal s podnikateli dosud čtyřikrát, a to v letech 1999, 2001, 2011 a 2014.

Jižní Korea se v posledních letech stala jedním z nejvýznamnějších mimoevropských obchodních partnerů ČR. Příležitosti pro české firmy nabízí zejména v oblasti ICT a digitálních technologií, dále v dopravním průmyslu a infrastruktuře, vodohospodářství, energetice, zdravotnictví nebo farmaceutickém průmyslu či v letectví. Významným a rychle se rozvíjejícím sektorem je také herní průmysl, který spojuje technologické inovace v oblasti umělé inteligence, virtuální a rozšířené reality. Uplatní se v něm také oblast strojového učení, 5G sítí, ale i průmyslový design, vizualizace či architektura. Boom zažívá v Koreji hlavně oblast mobilních her, Česká republika má v této oblasti velmi silnou pozici a úspěšné vývojáře schopné proniknout na korejský trh.

Na inovace vsází také Tchaj-wan, který chce modernizovat své služby a více využívat digitální technologie ve své dopravní síti, například při budování nových linek metra, rozšiřování sítě vysokorychlostní železnice či modernizace tradiční železnice. Kromě oblasti služeb a dopravní infrastruktury nabízí tchajwanský trh příležitosti také v energetice, leteckém průmyslu nebo strojírenství.

SVAZ PRŮMYSLU POŘÁDÁ PODNIKATELSKÉ MISE JIŽ 30 LET

V roce 2023 si Svaz průmyslu a dopravy ČR připomíná 30. výročí od zahájení podnikatelských cest v doprovodu vysokých představitelů státu. Za tu dobu Svaz uspořádal celkem 211 podnikatelských misí do 107 zemí světa, během kterých pomohl více než 5 000 českých firem a podnikatelů. Mise SP ČR směřovaly v uplynulých 30 letech mj. do zemí jako Brazílie, Vietnam, Malajsie, Austrálie, Filipíny, Čína, Uzbekistán, Kazachstán, Egypt, Ruská federace, Kanada, USA, či Mexiko.

V nejbližší době chystá Svaz průmyslu například podnikatelskou misi do Indie v doprovodu ministra zahraničních věcí. V plánu jsou v letošním roce ale i podnikatelské mise do Srbska, Kazachstánu a Uzbekistánu, Chile a Uruguaye nebo do Japonska.