ČMKOS podporuje OS KOVO a je připravena za jejich požadavky dále bojovat!

Jsme rádi, že premiér Andrej Babiš vyslyšel varování odborářů okolo aktuálního dění ve společnosti Liberty (dříve Nová huť) a jel dnes jednat s vedením této společnosti o budoucnosti této firmy v Česku. Již na začátku tohoto týdne, při jednání tripartity, upozornili odboráři předsedu vlády na to, že majitel ostravské huti plánuje vyvézt emisní povolenky v hodnotě několika miliard z České republiky do svých podniků v jiných zemích. Nejenže by tím výrazně snížil hodnotu firmy, ale zároveň tento záměr budí podezření, že firma již dále nechce podnikat v ČR. To by znamenalo, že je ohrožená nejen budoucnost tradiční české huti, ale především by o práci mohlo přijít až 5 tisíc zaměstnanců této firmy. I proto ZO OS KOVO Liberty vyhlásilo stávkovou pohotovost.
Pro předsedu ČMKOS Josefa Středulu je tato situace o to závažnější, že přesně před podobným scénářem varoval ministry této vlády již v době, kdy docházelo k převodu firmy od společnosti ArcelorMittal na nového vlastníka Liberty Ostrava – Sanjeeva Gupty. Již tehdy totiž Josef Středula hlasitě varoval před tím, že může dojít k utlumení nebo uzavření této tradiční huti. Bohužel, ministři tehdy vzali jeho varování na lehkou váhu.
Doufáme, že dnešní jednání premiéra s vedením společnosti Liberty bude mít i nějaké konkrétní výstupy. A také věříme, že si konečně premiér Andrej Babiš i další politici uvědomí, že bez aktivního zásahu OS KOVO a ČMKOS by se o této události nikdo pravděpodobně nedozvěděl. Mimochodem i proto, že firma nabídla odměnu 500 euro na zaměstnance v případě, že nedojde k protestům proti vývozu emisních povolenek.
Josef Středula bude příští týden jednat v Ostravě s předáky tamní základní organizace a společně budou koordinovat přístup v dalším jednání. Konfederace odborových svazů opakovaně vyjádřila podporu OS KOVO a je připravená za jejich požadavky dále bojovat.