Premiér Babiš jednal s vedením a odbory hutí Liberty v Ostravě

Premiér Andrej Babiš navštívil očkovací centrum v Havířově, 16. dubna 2021.
Premiér Andrej Babiš navštívil očkovací centrum v Havířově, 16. dubna 2021.
Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pátek 16. dubna Moravskoslezský kraj. Spolu s vicepremiérem Karlem Havlíčkem zavítal do hutního podniku Liberty v Ostravě. V Havířově si prohlédl velkokapacitní očkovací centrum, které vzniklo ve sportovní hale Slávie. Prohlédl si také havířovské přednádraží, které prošlo rekonstrukcí.

Premiér ráno jednal s vedením a odboráři hutní společnosti Liberty. Odbory ve firmě v tomto týdnu vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli problémům s financováním mateřského holdingu GFG Alliance a plánu na zapůjčení emisních povolenek ostravské Liberty rumunské huti v Galati patřící do stejné skupiny.

„Důrazně jsme požádali vedení, že si takový převod povolenek nepřejeme. Oni nám to slíbili. Stát je podporuje, nese garanci za dvoumiliardový úvěr firmy. Hutím se daří z hlediska hospodářských výsledků a je důležité, aby výdělky zůstaly v ČR, aby neodcházely, i ve formě emisních povolenek, do zahraničí či do sesterských firem,“ uvedl premiér.

Andrej Babiš také navštívil v doprovodu hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka velkokapacitní očkovací centrum v Havířově, které má kapacitu 1200 lidí denně. Pracovat zde bude postupně až 9 vakcinačních týmů. Centrum nyní testuje chytré technologie, které mají pomoci zvýšit efektivitu očkování.

My se nyní hlavně snažíme získat vakcíny. Dobrá zpráva je, že dostaneme další množství vakcín od firem Pfizer/BioNTech, takže do konce červa budeme mít vakcíny podle plánu pro 5,5 milionu našich spoluobčanů. To by znamenalo 65 % naočkované dospělé populace,“ dodal Andrej Babiš.

Předseda vlády jednal dále s vedením Havířova mj. o plánovaných investicích a prohlédl si také nový moderní dopravní terminál, který za rok vyrostl na přednádraží. Výše investice dosáhla 117 milionů korun. Zastaralé přednádraží se proměnilo v moderní přestupní terminál spojující železniční, autobusovou, osobní a cyklistickou dopravu. Jde o jednu z fází celkové rekonstrukce železniční stanice v Havířově.

Na závěr návštěvy kraje premiér zavítal do haly Národního tréninkového centra stolního tenisu, která svými parametry patří mezi pět největších a nejmodernějších sportovních zařízení pro stolní tenis v Evropě. „Je to špičková investice za 110 milionů korun. Aktuálně se zde připravují na světový pohár, který by měl být v červnu. Doufáme, že taková akce mezinárodního významu pomůže celému regionu,“ uvedl premiér.