Dačická THK prodloužila odstávku, stojí i další jihočeské firmy

Dačická společnost THK Rhythm Automotive Czech, která dodává díly pro automobilový průmysl, prodloužila odstávku do 17. dubna. Výrobu kvůli ekonomickým dopadům koronaviru zastavila 27. března, vrátí se k ní v pondělí 20. dubna, má už nové objednávky. Zaměstnanci jsou doma za 80 procent mzdy. V Bosch Group, která omezila výrobu dílů pro automobily v závodech Jihlava a České Budějovice, je část zaměstnanců střídavě doma. ČTK to v úterý 14. dubna řekli zástupci firem a odborů.
 
Bosch Group omezila koncem března výrobu v Jihlavě, kde je 4500 zaměstnanců, a v Českých Budějovicích. V krajském městě zaměstnává 3800 lidí. Na začátku dubna vyráběl budějovický podnik zhruba na 30 procent, řekla v úterý 14. dubna ČTK vedoucí regionálního pracoviště OS KOVO Pavlína Jirková. Odboráři se s vedením domluvili na mzdových náhradách, zaměstnanci jsou doma střídavě za 70 a 75 procent mzdy. „Tyto finanční podmínky platí do 10. května. Dohody se domlouvají preventivně na delší období,“ upřesnila Jirková. „Důležité je, zda bude vládní program na podporu zaměstnanosti ,Antivirus‘ prodloužený, od toho se bude další vývoj ve firmách odvíjet. Program byl vyhlášen zatím jen na duben s případným prodloužením. Firmy i zaměstnanci se nyní ptají, jestli se tedy prodlouží i na následující měsíc,“ dodala vedoucí RP OS KOVO.
 
THK, jež zaměstnává téměř 900 lidí, rozjede výrobu 20. dubna. „Je to v souladu s našimi zákazníky. Máme už nějakou úroveň objednávek. Začneme pomaleji, bude méně směn, přemýšlíme, jak víc chránit zaměstnance, aby se směny nepřekrývaly,“ řekl ČTK finanční ředitel firmy Ladislav Černý. Zaměstnance nechal podnik původně doma za 70 procent mzdy. Poté, co vláda schválila kompenzace, dostávají pracovníci, kteří jsou doma, 80 procent mzdy.
 
Do 19. dubna, na dva týdny, zastavil výrobu strojírenský holding Motor Jikov. Většina z 800 zaměstnanců je doma, berou 60 procent mzdy. Holding využil i možnosti kurzarbeitu. O případném prodloužení odstávky rozhodne podnik koncem týdne. ČTK to řekl ředitel PR holdingu Marek Prášil.
 
Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí omezila výrobu, doma na 60 procentech mzdy je nyní 127 pracovníků, tedy necelá třetina všech zaměstnanců. Převážně jsou z divize MAS Machine Tools. „I z této společnosti ale více než polovina zaměstnanců nadále chodí do zaměstnání. Montáž nových strojů byla omezena, ale ne zcela zastavena, a pracuje se na strojích, jež jsou pod kontraktem,“ řekl ČTK generální ředitel Kovosvitu Pavel Kovář. Slévárna funguje naplno, stejně tak nástrojárna či kalírna. Kovosvitu se 490 zaměstnanci klesla v březnu prudce poptávka.
 
Strakonická strojírenská firma ČZ, která zaměstnává 1160 lidí, vyrábí částečně, podle poptávky. „V dílčích případech jsou zaměstnanci posíláni domů z důvodu odstávky, ale jako celek firma běží. Výhodou je naše víceoborovost, že nejsme závislí na omezeném počtu velkých zákazníků,“ řekl ČTK mluvčí ČZ Jan Pěnkava. Firma, jež dodává 80 procent výrobků pro automobilový průmysl, požádá i o podporu z programu Antivirus.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO