EGT Express pomáhá dovážet roušky a respirátory

Čtyři nákladní letadla plná potřebného zdravotnického materiálu vypraví každý týden česká logistická firma EGT Express z Číny do Česka. Je jedinou tuzemskou dopravní firmou, která to dokáže. Už rok provozuje pravidelnou nákladní leteckou linku z Číny.

První letadlo s rouškami a respirátory z Číny dosedlo na plochu mošnovského letiště tento týden. Následovat budou ještě další čtyři. Pak se počet letů ustálí na čtyřech za týden, vysvětluje Petr Mikel z české logistické firmy EGT Express, která přepravu organizuje.

„V jednom z prohlášení vlády jsme zaregistrovali, že je třeba přivést velké množství zdravotnického materiálu z Číny a že je s tím problém. Protože provozujeme nákladní leteckou linku Čína – Ostrava, nabídli jsme tyto naše kapacity ministerstvům vnitra a zdravotnictví. Dopravu pak u nás objednalo ministerstvo zdravotnictví,“ říká Mikel.

IMG 20200325 WA0002

Pravidelnou linku provozuje EGT Express mezi čínským Urumči a českým Mošnovem. Pro přepravu zdravotnického materiálu se ukázalo jako výhodnější nakládat letadla v Šanghaji. Tam se shromažďují zdravotnické zásoby. „Přesunout část dopravy do Šanghaje si vyžádalo jen získat volná časová pásma na letišti v Šanghaji, což trvalo jen pár dnů,“ dodává Mikel.

Do každého letadla se vejde 340 metrů krychlových nákladu, který může mít hmotnost až 52 tun. Letadla budou létat jak z Urumči, tak ze Šanghaje. „Jsme schopni počet letů za týden ještě zvýšit, pokud to bude potřeba,“ uvádí Mikel. Letadla mohou přepravovat nejen roušky, respirátory či obleky, ale také lékařské přístroje.

kategorie Z členské základny