Ekonomika vloni rostla o 3 %

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu rostla ekonomika v roce 2018 tempem 3 %.

„Meziroční růsty sice klesly, ale snižovaly se z vyšší základny a začaly narážet na limity. Pořád se ale bavíme o několikaletém růstu a finální hodnota 3% růstu není špatný výsledek,“ hodnotí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Klíčová byla domácí poptávka, kterou umožnil dosavadní vysoký růst mezd a dobrá situace firem, které tak mohou investovat.

Výsledek odráží i závěry ze společných šetření Svazu průmyslu s ČNB. „Firmy během celého roku 2018 hodnotily poptávky i zakázky pozitivně, přestože stále více narážely na nedostatek pracovních sil, růst mzdových nákladů a zdražování vstupů jako například u cen energií, materiálů a surovin. To všechno je brzdilo v dalším rozvoji a zároveň jim snižovalo i celkovou ziskovost,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

PRŮMYSL BYL PO CELÝ ROK 2018 V DOBRÉ KONDICI

„Průmyslová produkce loni průměrně rostla o 3 %. Považujeme to za dobrý výsledek. Musíme si uvědomit, že růst 6,5 % v roce 2017 byl opravdu rekordní,“ komentuje Bohuslav Čížek.

Meziročně rostla i hodnota nových zakázek v běžných cenách o 3,7 %. Tržby v sektoru průmyslu loni průměrně rostly tempem 3,6 %. Rovněž oblast investic se vyvíjela pozitivně a podle šetření Svazu průmyslu firmy stále plánují investovat.

„Očekáváme, že ekonomika i průmysl v letošním roce ještě porostou. Kvůli limitům a bariérám, na které firmy naráží, ale ještě zpomalí. Celkově se růst bude pohybovat pod 3 %,“ předpovídá Bohuslav Čížek.

Tereza Řezníčková
kategorie Tiskové zprávy