Exportéři v Singapuru jednali s tamějšími podnikateli

Mise doprovázející Andreje Babiše do Indie, Thajska a Signapuru se zúčastnila prvního podnikatelského fóra cesty. V singapurské metropoli se akce zúčastnilo na 50 českých a 100 singapurských podnikatelů. Naše podnikatelská delegace je první evropská mise, která zavítala do Singapuru od podepsání dohody o volném obchodu mezi EU a Singapurem. Čeští podnikateké ocenili, že česká vláda chystá v nejbližší době otevřít v Singapuru zastupitelský úřad. Během B2B jednání navázala řada firem spolupráci s lokálními partnery. Brzy se snad připojí k těm 50 českým firmám, které již zastoupení v Singapuru mají.

Ještě v letošním roce se do ČR chystá početná podnikatelská delegace ze Singapuru. Doprovodí sem premiéra Singapuru, pana Lee Hsien Loonga, syna zakladatele moderního Singapurského státu pana Lee Kuan Yewa.

Premiér Andrej Babiš se během návštěvy Singapuru setkal se členy podnikatelské delegace a měli možnost mu pokládat konkrétní dotazy, což pro ně bylo velice přínosné.Viceprezident Kázecký předsedovi vlády představil podniky a informoval ho, že z Prahy letělo 30 firem, v Thajsku se připojuje devět firem a další tři v Indii. Mise čítá celkem 58 účastníků ze 42 firem. Dvacítka firem má již stávající kontakty v regionu a druhá polovina firem jede nové kontakty hledat. Premiér Babiš podnikatele požádal, aby mu dávali vědět kde potřebují pomoci, třeba formou dopisu, případně aby se obraceli na pracovníky zastupitelských úřadů nebo CzechTrade.Podnikatelům řekl, jak se vyvíjí reforma organizací na podporu exportu, podpořil otevření zastupitelského úřadu ČR v Singaporu a otevření přímé linky z Prahy do Singaporu, v návaznosti na přímé linky do Bangkoku a Casablancy.

Podnikatelé s premiérem řešili problémy spojené s expanzí na zahraniční trhy, např. nesnadné otevírání podniků v zahraničí nebo padesátiprocentní zdanění profitu českých firem v Indii. Podniky se od poradce premiéra Karla Havlíčka dozvěděly o možnostech projektu na podporu českých firem (Czech Industrial cluster) v Bangalore. Ministryně Nováková doplnila informaci pana premiéra k pokračující reformě institucí na podporu exportu a informovala o aktivitách MPO v jihovýchodní Asii.

Podnikatelská delegace se následně přesouvá do Thajska.

Tereza Řezníčková
kategorie Podnikatelské mise a semináře