Britští poslanci odmítli dohodu o brexitu

Výstupová dohoda britské premiérky Mayové byla podle očekávání při dnešním parlamentním hlasováním odmítnuta, a to historicky bezprecedentní většinou 230 hlasů (poměrem hlasů 202 pro : 432 proti).

Svaz průmyslu podporuje prohlášení šéfa Evropské komise, který apeloval na Velkou Británii, aby co nejdříve klarifikovala své záměry s tím, že čas téměř vypršel. Svaz bude pozorně sledovat další vývoj brexitu za mimořádně napjaté vnitropolitické situace ve Spojeném království a doufá, že reálné zájmy občanů a firem dostanou při hledání východiska ze složité situace přednost před ideologií a partikulárními politickými zájmy.

Firmy v EU i mimo ni s napětím sledovaly včerejší hlasování v britském parlamentu o návrhu výstupové dohody, který dojednala a předložila premiérka Mayová. V této souvislosti Svaz průmyslu a dopravy ČR jednoznačně podporuje variantu zahrnující přechodné období. Stručně by se dalo říci, že čím měkčí brexit, tím lépe pro byznys. SP ČR považuje za nešťastné, že ani 73 dní před předpokládaným vystoupení Spojeného království z EU není zřejmé, jaká budou po 29. březnu platit pravidla. Svaz nicméně zároveň oceňuje snahu české vlády a Evropské komise průběžně firmám poskytovat i za těchto složitých podmínek dostatek informací k projednávaným variantám.

Ačkoli debata ve Westminsteru naznačila, že varianta no-deal nemá mnoho příznivců, možnost „technického“ posunutí data vystoupení na červenec z hlediska evropského byznysu zřejmě jen prodlouží brexitovou agónii a nejistotu. Případné jednostranné zrušení brexitu ze strany (patrně nové) vlády UK by rovněž nepřišla hned.

Dagmar Kuchtová a Theresa May

Generální ředitelka SP ČR Dagmar Kuchotvá jednala spolu s dalšími vybranými zástupci evropského byznysu  u kulatého stolu s premiérkou Theresou May v Downing Street 10 o podmínkách brexitu a měla příležitost prezentovat postoj českého byznysu.

Gbelec Ondřej
kategorie EU infoservis