Svaz průmyslu a dopravy zorganizoval podnikatelskou misi při příležitosti návštěvy náměstka Ministerstva zahraničních věcí Martina Tlapy na Nový Zéland a do Austrálie.
Nový Zéland nabízí šance pro firmy působící zejména ve výstavbě nové infrastruktury a v odpadovém hospodářství. To se dozvěděla podnikatelská delegace během jednání a podnikatelského fóra Trade and Enterprise v novozélandském Aucklandu.
V příštím desetiletí čekají Nový Zéland infrastrukturní projekty v hodnotě 125 miliard novozélandských dolarů. Zástupci novozélandské vlády při jednání s českým podnikatelům potvrdili, že se budou stavět nové silnice, železnice a čističky odpadních vod.
PROJEDNÁVÁ SE DOHODA O VOLNÉM OBCHODU
Hlavními obchodními partnery Nového Zélandu jsou v současné době Čína, Austrálie a USA, to by se však mohlo změnit po podpisu dohody o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem, která se právě vyjednává. Další vyjednávací kolo proběhne v listopadu a Svaz průmyslu a dopravy podpis dohody plně podporuje. Na novém Zélandu už nyní mají šanci prosadit se firmy v oborech zemědělství, automotive a podniky, které se věnují novým technologiím. Dohoda o volném obchodu však zjednoduší vstup na novozélandský trh firmám působícím ve všech oborech.
V AUSTRÁLII SE CHYSTAJÍ VELKÉ INFRASTRUKTURNÍ PROJEKTY
Během jednání v Austrálii se podnikatelé dozvěděli od vlády států Victoria a New South Wales, že se v příštích 4 letech chystají velké infrastrukturní projekty v hodnotě 90 mld. australských dolarů v New South Walesu a 30 mld. australských dolarů ve Victorii. Ve Victorii se plánuje nové vlakové spojení na letiště, v systému místního MHD přibydou 3 nové vlakové stanice a 9 km vlakových tunelů. V Sydney se staví nové tramvajové tratě, připravuje se modernizace stávajícího odpadního systému a očekává se výstavba téměř dvoumilionové průmyslové a rezidenční oblasti v blízkosti nového letiště. Oba státy také plánuji otevřít nové evropské zastoupení, které po Brexitu částečně nahradí londýnské pobočky.
Ministr obchodu státu Victoria Martin Pakula při svém jednání s náměstkem zahraničních věcí Martinem Tlapou sdělil podnikatelům, že očekává rychlé dokončení vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a Austrálií, která přinese výhody v oblasti zemědělství, obranného průmyslu, při vstupu zahraničních hráčů do nových infrastrukturních projektů a zejména bližší ekonomické vztahy.
České firmy a organizace dostaly příležitost prezentovat své služby a zboží potenciálním australským zákazníkům na podnikatelském a investičním fóru v prostorách organizace NSW Business Chamber, kterého se zúčastnilo okolo 20 zástupců australských firem.
Na závěr čeští podnikatelé navštívili vládní výzkumnou agenturu CSIRO a technickou univerzitu UTS v Sydney. Delegace se zde seznámila se vzdělávacími programy v oboru Průmysl 4.0.
- Lenka Dudková
-
kategorie Podnikatelské mise a semináře