Premiér po jednání o brexitu: Česká republika podpoří odchod Velké Británie jen s dohodou

Andrej Babiš přichází foyerem budovy Evropa na jednání Evropské rady, 17. října 2019.
Andrej Babiš přichází foyerem budovy Evropa na jednání Evropské rady, 17. října 2019.
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš se ve čtvrtek 17. a v pátek 18. října 2019 účastní summitu EU. Hlavním tématem dosavadního jednání lídrů členských států byl brexit. Na jednání byla schválena nová dohoda o vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Český premiér na zasedání Evropské rady jednal o dohodě o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Během odpoledne byly hlavy států a předsedové vlád seznámeni s návrhem dohody, která byla vyjednána Michelem Barnierem a jeho týmem. Státy se během zasedání shodly na dohodě o vystoupení a politické deklaraci k rámci budoucího vztahu mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím.

Evropská rada nejprve vedla debatu i za přítomnosti britského předsedy vlády Borise Johnsona. Následně sedmadvacet členských států schválilo dohodu o vystoupení Spojeného království z EU. Na tomto základě lídři vyzvali Komisi, Parlament a Radu, aby umožnili toto vystoupení do 1. listopadu 2019, tedy aby přijali nutné návazné formální kroky. V případě Evropského parlamentu to znamená hlasování o souhlasu s dohodou. Nejprve by však britský Parlament měl o dohodě hlasovat v sobotu 19. října 2019.

„Poprvé se zúčastnil Evropské rady britský premiér Boris Johnson, což je velmi charismatický lídr, mluví konkrétně a stručně. Přišel, řekl, že je rád, že je tu s námi a zároveň doufá, že je tu naposledy. My jsme pak odsouhlasili dohodu, poděkovali jsme Barnierovi a jeho týmu za vyjednávání, a teď se předpokládá, že v sobotu ji britský parlament schválí. Evropský parlament by ji měl schválit v pondělí. Takže si držme palce, aby to teď v sobotu dopadlo a Velká Británie k 31. říjnu odešla s dohodou,“ řekl premiér Babiš po jednání Evropské rady.

Mimo to Evropská rada schválila politickou deklaraci, která nastavuje rámec budoucího vztahu mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. O tomto vztahu se začne jednat až po faktickém vystoupení Spojeného království.

„Kdyby to nedopadlo, musíme hledat jiná řešení. Česká republika podpoří odchod Velké Británie jen s dohodou, hard brexit je pro nás špatně,“ řekl premiér Babiš po jednání Evropské rady.

Summit EU nyní pokračuje pracovní večeří, kde se bude hovořit o vnějších vztazích či rozšiřování EU.