I majitel uvítal, že má s kým jednat

Zaměstnancům Acerbis Moravany pomáhal ve vyjednávání Rudolf Procházka z Regionálního pracoviště OS KOVO v Hradci Králové.
 
Jak proběhl prvotní kontakt se zaměstnanci Acerbis Moravany? Jaké byly další kroky?
Zaměstnanci nás sami telefonicky kontaktovali na začátku léta v roce 2020. Domluvili jsme si schůzku, která neproběhla v areálu společnosti, ale kvůli obavám kolegů z reakce zaměstnavatele v jedné z restaurací v nedalekých Holicích.
 
S jakým problémem zaměstnanci přišli, co jste navrhovali?
Zaměstnanci nebyli spokojeni s tím, jak firma komunikuje směrem k zaměstnancům, s úrovní mezd, úrovní BOZP. Ještě předtím ve firmě proběhla kontrola ze strany oblastního inspektorátu práce. Na úřad přišel anonym, který žádal o prošetření toho, že zaměstnavatel sledoval a hodnotil zaměstnance na základě instalovaného kamerového systému. Přeloženo do češtiny, pan ředitel měl „hozené“ nohy na stole a pohledem na monitor řídil celou firmu. Samozřejmě bylo nutné o všem se zaměstnavatelem začít co nejrychleji jednat. Mimochodem, inspekce nařídila tyto kamery odstranit a pan ředitel ve firmě již rovněž skončil.
 
Jak probíhalo ustanovování Seskupení členů? Jak dnes probíhá vaše spolupráce?
Dá se říci, že s tím nebyl žádný problém. Tedy v první řadě jmenování členů výboru Seskupení členů. Vše potvrdilo VV OS KOVO dopisem, který byl zaslán italskému vedení společnosti. Nyní jsme se členy tohoto seskupení v pravidelném pracovním kontaktu, navzájem se informujeme, když jedna nebo druhá strana potřebuje nějaké informace. A vůbec nejvíce jsme v kontaktu při kolektivním vyjednávání, aktuálně probíhá již druhé. Naše RP Hradec Králové do firmy osobně dojíždí a on-line formou jednáme přímo s vedením v Itálii.
 
Jak probíhalo jednání se zaměstnavatelem, v čem spočívala pomoc OS KOVO?
Rád konstatuji, že od prvního jednání až doposud vnímáme to, že nás majitel a zaměstnavatel plně respektují. Sociální dialog je veden na velmi dobré úrovni a nebyl ani náznak toho, že by s námi jednat nechtěli. Naopak strana zaměstnavatele uvítala, že má s kým jednat a že naše spolupráce bude garantována kolektivní smlouvou. V té se podařilo dojednat již několik bodů, které mají přímý dopad na zaměstnance. Samozřejmě kladný. Největším bonusem je ale to, že zaměstnavatel začal brát své zaměstnance vážně a komunikuje s nimi. Bez OS KOVO by toho pravděpodobně nedosáhli, o tom jsem přesvědčený. Sám zaměstnavatel nám za naši práci poděkoval, o některých věcech neměl v Itálii správné informace.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák