Všem osobám s pozitivním testem na covid-19 budou od 1. března lékaři či hygienici nařizovat izolaci nově na 14 dní od doby odběru pozitivního vzorku. Izolaci tedy bude možné nově ukončit nejdříve po 14 dnech u osob bez příznaků, u osob s příznaky musí být i nadále navíc splněna podmínka tří dnů od vymizení příznaků.
Stejně tak se prodlouží i doba pro karanténu tzv. rizikových kontaktů. Minimální doba pro nařízenou karanténu bude prodloužena rovněž na 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivní osobou. Dál platí, že podmínkou je jeden negativní PCR test a absence příznaků. V případě pozitivity rodinných příslušníků, kdy není možné nakaženou osobu efektivně izolovat od zbytku rodiny, stráví rodinní příslušníci v karanténě nejméně 21 dnů.
I nadále platí, že do izolace nebudou muset bezpříznakové osoby, které covid-19 prodělaly před nanejvýš 90 dny. Tyto osoby nebudou muset ani do karantény a s nimi i lidé, kteří absolvovali kompletní očkování, od kterého uplynulo alespoň 14 dní.
Vláda se zabývala také přípravou krizových opatření, která mají v návaznosti na plánované prodloužení nouzového stavu pomoci zvládnout současnou krizovou epidemickou situaci. „Probírali jsme všechna opatření, která chceme zítra představit opozici a požádat ji o podporu. Našli jsme podporu u hejtmanů, na základě které jsme vyhlásili nouzový stav, a teď potřebujeme přesvědčit Sněmovnu. Nová opatření chceme projednat a chceme samozřejmě znát názor opozice,“ uvedl premiér Andrej Babiš. „Doufejme, že si všichni uvědomí, jaká je u nás situace. My skutečně potřebujeme na tři týdny maximálně omezit mobilitu obyvatelstva, protože nové mutace, které máme, britská a jihoafrická, jsou skutečně agresivní, chovají se úplně jinak a na jednotkách intenzivní péče končí naši spoluobčané všech věkových kategorií,“ připomněl předseda vlády.
„Já vím, že veřejnost je velice skeptická a situace je těžká pro nás všechny, ale přece jenom bych chtěl apelovat na naše spoluobčany, abychom zkusili ještě, samozřejmě pokud to zavedeme, a my to musíme zavést, na tři týdny absolutně minimalizovat kontakty a zkusit společně snížit tu pandemii, která se šíří velice rychle. A ano, u nás je to nejvíc možná z celé Evropy, ale i okolní státy mají a budou mít podobnou situaci,“ dodal premiér Babiš.
Důsledkem současné nepříznivé epidemické situace jsou české nemocnice na hranici svých možností. Vláda proto vzala na vědomí záměr Ministerstva zdravotnictví zahájit ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zahraničních věcí vyjednávání s ostatními členskými státy EU o možné zdravotnické pomoci ve formě převzetí pacientů s onemocněním covid-19 vyžadujících akutní intenzivní lůžkovou péči do lůžkových zdravotnických zařízení. Podmínky pomoci vyjedná Ministerstvo zdravotnictví za pomoci zastupitelských úřadů ČR a za pomoci Ministerstva vnitra požádá Evropskou komisi o proplacení nákladů na přepravu pacientů do určených zemí, respektive přepravu zpět do ČR.
Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-25-unora-2021-186917/.