Jana Maláčová: Nikdo netušil, jak dlouho bude krize trvat

Program Antivirus ministerstva práce patří k nejúspěšnějším opatřením proti dopadům koronaviru na firmy. „Před několika týdny jsme zahájili debatu, jak zavést kurzarbeit v Česku natrvalo,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Jana Malacova 2

Vaše ministerstvo ve spolupráci se Svazem průmyslu připravilo program Antivirus. I podle našich šetření, je to pro firmy významná pomoc. Kolik firem ho využilo?

Program Antivirus jsme vytvořili doslova za pochodu během pár dní. Přesto je v současnosti jedním z nejúspěšnějších nástrojů na pomoc podnikům a hlavně zaměstnancům. Přihlásilo se do něj přes 56 tisíc firem, kterým jsme vyplatili asi 11 miliard korun. Podařilo se nám tak zachránit víc než milion pracovních míst. A ta čísla každým dnem rostou.

Jak hodnotíte spolupráci se Svazem průmyslu při přípravě a rozjezdu programu Antivirus?

Přípravy programu Antivirus začaly ještě před vyhlášením nouzového stavu na přelomu února a března. Na MPSV jsme se scházeli po večerech i o víkendech. A během několika dnů jsme dokázali vytvořit něco, co by normálně vznikalo měsíce. Spolupráce se sociálními partnery včetně Svazu průmyslu a dopravy nám pomohla doladit program do jeho konečné podoby.

Proč jste platnost programu Antivirus rovnou od začátku nenastavili alespoň na půl roku, ale nejdříve jen na měsíc a pak jste ho postupně prodlužovali?

Když krize začala, nikdo netušil, jak dlouho bude trvat a jaké bude mít ekonomické dopady. Reagovali jsme velmi operativně v návaznosti na aktuální vývoj. Jen tak dokážeme nastavit účinnou podporu pro firmy a zaměstnance.

Zůstanou podmínky pro žadatele o pomoc z programu Antivirus B stejné až do srpna, nebo uvažujete o změnách?

Někdy v polovině prázdnin bychom měli mít první relevantní informace o tom, co pandemie COVID udělala s ekonomikou. Podle toho budeme řešit další podporu pro firmy.

Režim C, tedy odpuštění sociálních odvodů, je určen pro firmy do 50 zaměstnanců bez ohledu na to, jestli byly zasaženy krizí nebo ne. Svaz navrhoval otevřít jej pro firmy všech velikostí, ale jen ty postižené. Proč jste se rozhodli takto?

Nemůžeme vědět dopředu, na koho v následujících měsících ještě krize nebo její dozvuky dopadnou. Naše zkušenosti ale ukazují, že drtivá většina zasažených firem jsou ty do 50 zaměstnanců. Varianta pro všechny malé firmy tak dává smysl. Při hranici 50 zaměstnanců Antivirus C pomůže 88 procent firem.

Uvažujete, že by program Antivirus fungoval ještě déle, třeba až do konce roku?

Nejprve musíme mít v ruce makroekonomická data, pak budeme moct říct, co bude dál.

Domníváme se, že Česko potřebuje dlouhodobý nástroj na podporu zaměstnanosti pro případ recese nebo krize, jako je kurzarbeit v Německu. Jak se na to díváte?

Už před několika týdny jsme zahájili debatu o tom, jak kurzarbeit v Česku zavést natrvalo tak, jak to známe právě z Německa. Je to nástroj, který funguje. Také jsme začali pracovat na opatřeních, která lidem pomohou v případě masového propouštění. Představit bychom je chtěli během prázdnin.

S jakými odhady nárůstu nezaměstnanosti do konce roku nyní pracujete?

Bylo by to věštění z křišťálové koule. Musíme počkat na údaje za druhé čtvrtletí. Ekonomové z NERV nebo Ústředního krizového štábu připouštějí míru případné nezaměstnanosti na úrovni sedm až deset procent v průběhu podzimu.

Chcete dočasně zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Proč je to důležité a co ve vašem pojetí znamená dočasné zvýšení?

Česko je v rámci EU zemí s jednou s nejnižších podpor v nezaměstnanosti. Všichni si asi uvědomujeme, že za 8 600 korun se moc vyžít nedá. Lidi, kteří dělali vše správně, ale kvůli viru přišli o práci, nemůžeme odbýt touto bagatelní částkou. Podporu v nezaměstnanosti navyšují všechny státy kolem nás.

Jak byste si představovala dlouhodobou podporu v nezaměstnanosti?

O tom diskutujeme. Zatím máme tři scénáře, které rozpracoval ekonomický tým při Ústředním krizovém štábu.

Uvažujete, že by se poskytování vyšší podpory v nezaměstnanosti podmínilo i účastí uchazečů o zaměstnání v aktivačních programech?

Přesně to bych chtěla. Vyšší podpora v nezaměstnanosti by měla být prémie za aktivitu v programech Aktivní politiky zaměstnanosti. Tak jak to známe ze severní Evropy.

Ani přes program Antivirus se firmy propouštění nevyhnou. Nebylo by žádoucí upravit zákoník práce, aby propouštění kvůli dopadům krize a následné opětovné najímání zaměstnanců bylo snadnější a rychlejší?

Děláme maximum, abychom masovému propouštění zabránili. Například náš projekt Outplacement má za cíl pomoci zaměstnancům ve výpovědi najít nové místo ještě v době, než ze zaměstnání odejdou.

Řada zaměstnanců se ocitne bez práce po mnoha letech. Jaké změny plánujete, aby našli novou práci? Dokáže systém rekvalifikací reagovat na nové požadavky trhu práce?

Rekvalifikace fungují a jsou oblíbený a často používaný nástroj. Spustili jsme už zmiňovaný projekt Outplacement, který pomáhá lidem ve výpovědi najít si co nejrychleji novou práci.

Před vypuknutím epidemie fungovaly poměrně dobře vládní programy řízené ekonomické migrace. Vrátíme se k nim?

Ty už zase postupně začínají fungovat. Zásadní je reagovat na aktuální situaci na trhu práce a podle toho nastavovat parametry těchto programů.

Rozhovor vyšel v časopisu Svazu průmyslu Spektrum. Celé číslo 3Q/2020 čtěte zde.

kategorie Rozhovory