Justici čeká personální zemětřesení. „Budou vypsaná otevřená výběrová řízení,“ říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Vedení justice čekají v příštím roce zásadní změny. Hledat se budou noví předsedové pěti z osmi krajských soudů, kteří mají na chod justice značný vliv. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová za hnutí ANO chystá výběrová řízení. Zároveň ví, koho by doporučila prezidentu Miloši Zemanovi do funkce předsedy Nejvyššího soudu ČR. Je totiž možné, že i tam dojde ke změně. Stávající šéf Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal kandiduje na ústavního soudce. Informuje o tom dnes ve svém zpravodajství Český rozhlas.

Podle zpravodajství Českého rozhlasu je předseda krajského soudu zodpovědný nejen za chod své instituce, ale má také zásadní vliv na personální obsazení okresních soudů a rozděluje mezi ně finance.

V roce 2020 se budou totiž hledat předsedové pěti z celkem osmi krajských soudů, a to v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a Městského soudu v Praze. Předsedům krajských soudů končí sedmiletý mandát, vzdali se ho ze zdravotních důvodů nebo se posunuli na jiné pozice. Podle Ústavního soudu ČR se mandát nesmí opakovat. Výběr nových předsedů začne v nejbližší době.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na tuto situaci reaguje tím, že říká, že budou vypsána otevřená výběrová řízení, která bude preferovat. Zároveň bude ctít jejich vítěze.

Český rozhlas k tomu oddává, že ve výběrové komisi zasedají tři soudci a dva zástupci resortu. Předsedy krajských soudů jmenuje prezident na návrh ministryně spravedlnosti. Rovněž pouze v rukou hlavy státu je mimo jiné volba předsedy Nejvyššího soudu Čr. Ten by se také mohl měnit. Stávající předseda Pavel Šámal totiž přijal nabídku prezidenta ČR kandidovat na jedno z míst na Ústavním soudu, které je volné už skoro rok. Nejdřív ale musí tuto nominaci potvrdit Senát.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová už má jasno v tom, koho by v takovém případě prezidentovi doporučila. Chce doporučit soudce Roberta Fremra, který je soudcem Nejvyššího soudu ČR a současně bude končit misi v Haagu. Myslím si, že je to výborný kandidát, protože ho osobně zná řadu let. Mimo jiné uvedla, že již před 20 lety preferoval, aby nedocházelo k soudnímu ping-pongu. Jako průkopník si dokázal sám věci došetřit, nevracet je zpátky ke krajským soudům, a sám si ve věci rozhodoval. Konstatovala, že byla přítomna několika jeho takovýchto rozhodnutí. Přičemž dodala, že se jednalo o případy vražd a už tehdy byla jeho postupem přímo nadšena. Protože, na rozdíl od jiných soudců, takto na řešení justičních kauz tímto způsobem, soudce Robert Fremr, nazírá. Proto také doporučuje jeho kandidaturu na místo předsedy Nejvyššího soudu ČR.

Český rozhlas svoji zprávu rovněž doplnil o informaci, že soude Robert Fremr je místopředsedou Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Mandát mu tam končí v březnu 2021. Prezident ČR Miloš Zeman nedávno v televizi Barrandov potvrdil, že ho názor ministryně i stávajícího předsedy Nejvyššího soudu ČR Pavla Šámala bude zajímat.

Ovšem, prezident ČR k tomu již dříve uvedl, konečné slovo při výběru kandidáta do funkce předsedy Nejvyššího soudu ČR a jeho jmenování to této funkce, bude mít právě on, jako hlava státu. Český rozhlas k tomu dodal, že dalším kandidátem na tuto funkci může být i soudce Roman Fiala, který je místopředsedou Nejvyššího soudu ČR.

Podle Českého rozhlasu Nejvyšší soud ČR v naší republice do velké míry reprezentuje celou justici. Svými verdikty pak usměrňuje rozhodování všech nižších soudů. Zároveň Český rozhlas upozorňuje, že v roce 2020 čeká českou justici ještě jedna změna, kdy se funkce předsedy Vrchního soudu v Praze ujme soudce Luboš Dorfl, a to 2. ledna.

  • Zdroj: Český rozhlas