Kdy se děti a studenti vrátí do škol? První stupeň 25. května, druhý až v září

Žáci prvního stupně základních škol se vrátí do lavic 25. května. Druhý stupeň zůstane do konce školního roku doma.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) představil na tiskové konferenci po jednání vlády časový rozvrh, jak se budou žáci a studenti ještě v letošním školním roce vracet do škol.

Jako první dostanou zelenou studenti posledních ročníků vysokých škol. Od 20. dubna se budou smět stýkat ve skupinách maximálně pěti osob. Ministerstvo školství tak chce zajistit, aby měli možnost v řádné době dokončit své studium.

„Týká se to individuálních konzultací nebo zkoušek, zvláště těch závěrečných,“ řekl Plaga. S rektory ministr školství řeší i způsob, jak by mohli dostudovat zahraniční studenti.

Po posledním ročníku vysokých škol se v další vlně v pondělí 11. května budou do lavic vracet žáci posledních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, ale výhradně z důvodu přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria.

„To ale neznamená, že všichni studenti maturitních ročníků musí od 11. května do školy, je to pouze možnost,“ doplnil Plaga.

Maturity, závěrečné zkoušky a absolutoria tak budou moct proběhnout nejdříve 1. června. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy a jejich školní část se může uskutečnit v průběhu června.

Od 11. května bude umožněna také individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky (od 25. května pak ve skupinách po pěti), stejně tak bude obnovena prezenční výuka ve školách při dětských domovech a výchovných a diagnostických ústavech.

Třetí skupina, která bude mít možnost chodit opět do školy, budou žáci prvního stupně základních škol, a to od 25. května.

„Bude to formou školních skupin. Jsou tam přísná opatření a bude se jednat doporučeně o skupiny 15 dětí s tím, že bude v každé lavici jen jedno dítě,“ upřesnil Plaga. Nebude také možné měnit složení takových skupin. Učit je bude pouze jeden pedagog a děti se odpoledne nebudou mísit ve školních družinách.

„Roušky budou doporučeny a o nošení rozhodne vyučující. Pokud budou v lavicích při frontální výuce, tak nebudou nutné,“ vysvětlil Plaga. Povinně je budou muset děti nosit jen v případě skupinové práce nebo pokud se budou pohybovat v prostoru třídy.

Pokud se epidemiologická situace v Česku nezvrtne, v průběhu června se do škol dostanou nárazově i žáci druhého stupně základních škol. Ministerstvo školství ale nepočítá, že by na druhých stupních začala do konce školního roku klasická výuka. Žáci se potkají maximálně v menších skupinách a vyučování bude pokračovat vzdálenou formou.

Speciální režim bude platit pro mateřské školy, ty totiž neuzavřelo mimořádným opatřením Ministerstvo zdravotnictví, ale jejich zřizovatelé.

„Je ale namístě, aby se otevíraly jenom tam, kde budou naplnitelná omezení a opatření, která definuje Ministerstvo zdravotnictví,“ dodal Plaga. Podle něj by školky mohly začít fungovat zase od 25. května.

Školy vláda kvůli šíření epidemie nového typu koronaviru uzavřela 11. března.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kdy-se-deti-a-studenti-vrati-do-skol-prvni-stupen-25-kvetna-druhy-az-v-zari-100091

  • Zdroj: Seznamzpravy.cz