Vláda v úterý představila plán pro otevírání obchodů a dalších zařízení a provozoven uzavřených kvůli novému typu koronaviru. Rozdělila ho do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Nejprve by měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, postupně by se měly každý týden a později po 14 dnech přidávat další obchody či akce. V poslední vlně by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech, řekl novinářům v přímém přenosu České televize vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci vlády ČR.
Karel Havlíček uvedl, že vládní plán vychází ze scénáře, kdy by bylo šíření koronaviru „pod kontrolou“ a termíny jsou proto orientační. „Může tam dojít k určitým posunům, ale byli bychom rádi, kdybychom to takto dodrželi,“ řekl. Plán připodobnil k podobnému scénáři, který připravilo sousední Rakousko. Česká republika je podle něj obezřetnější v případě obchodních center.
Podle Karla Havlíčka měli v rozpisu otevírání provozoven epidemiologové. Kdy hlavní momentem, který sehrál rozhodující roli při rozhodování o tom, do které etapy zařadit otevírání provozoven a dalších zařízení včetně sportovišť, byl názor epidemiologů. Zároveň podotkl, že důležité bylo i hledisko poptávky zákazníků, a to, aby některý typ provozoven nezískal nezdravou konkurenční výhodu na úkor jiných. „Snažili jsme se udělat férový a vyvážený mix, který, dopředu říkám, není stoprocentně spravedlivý,“ dodal Karel Havlíček.
První etapa začíná v pondělí 20. dubna, kdy mohou začít fungovat řemesla a navazující provozovny, farmářské trhy, autobazary a autosalony. Dále venkovní tréninkové aktivity profesionálních a vrcholových sportovců v menších skupinách a za přesně definovaných podmínek. Možné budou také svatby do deseti lidí, stejně jako u tréninků za specifických hygienických podmínek.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že první vlna otevřených obchodů není z epidemiologického pohledu riziková. „Neměla by navýšit počet pozitivních pacientů, budeme tak mít do 27. dubna čas na vyhodnocení velikonočních svátků,“ uvedl Adam Vojtěch. Vnímal, že ne všichni lidé se o Velikonocích chovali s ohledem na přetrvávající epidemii nemoci covid-19 zodpovědně.
O týden později, 27. dubna, by měly začít fungovat všechny provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou ve velkých nákupních centrech. „Poté už to dávkujeme podle požadavků epidemiologů, aby se vždy vyhodnotila situace,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.
Ve třetí etapě, od 11. května, by měly fungovat provozovny do 1000 metrů čtverečních, autoškoly, posilovny a fitness centra, kde by ale návštěvníci nesměli využívat sprchy a šatny.
Čtvrtá etapa by byla zahájena v pondělí 25. května, kdy by se mohla otevřít venkovní zahrádky restaurací, hospod, bufetů, kaváren či vinoték, ale také kadeřnictví a holičství, masážní či regenerační salony. „Současně zprovozňujeme muzea, galerie a zoologické zahrady, nicméně se zavřenými pavilony,“ uvedl Karel Havlíček.
V poslední, páté vlně, by se měla 8. června otevřít obchodní centra, začít fungovat by měly hotely či ubytovací zařízení. Restaurace a zoologické zahrady by mohly otevřít i vnitřní prostory. Konat by se mohly začít kulturní, společenské či sportovní akce do 50 osob či svatby za speciálních podmínek. Zbývající činnosti, podle vlády ČR, budou povoleny v červnu podle aktuální epidemiologické situace. „Každý provozovatel, který bude otevírat, si musí uvědomit, že na každém záleží, jestli budeme moci dál rozvolňovat, nebo dojde k nějakému výkyvu,“ apeloval Adam Vojtěch na odpovědnost podnikatelů i zákazníků. Ministerstvo bude vývoj epidemie kontrolovat a podle toho případně časovou osu upraví. Provozovnám dá také manuál s hygienickými podmínkami pro jejich konkrétní činnost.
Na dotaz novinářů poté ministr Adam Vojtěch oznámil, že nemocnice mohou začít obnovovat i běžnou péči o pacienty, která byla kvůli pandemii koronaviru omezena. Ministerstvo zdravotnictví vyzve poskytovatele akutní lůžkové péče, aby zajistili kapacity i pro jiné výkony elektivní péče, část kapacity ale musí zůstat vyčleněna pro lidi s onemocněním covid-19.
„V tuto chvíli i z hlediska toho, že máme národní dispečink kapacit intenzivní péče a sledujeme tak intenzivní péči na denní bázi, tak jsme schopni toto už akceptovat a vyhodnocovat kapacity tak, aby je poskytovatelé mohli využít částečně pro jiné pacienty než s nemocí covid-19,“ řekl Vojtěch. Obnovení péče podle něj bude trvat dny až týdny, ale je nezbytné, neboť řada pacientů čeká na plánované operace.
Ministr školství Robert Plaga (ANO) představil časový rozvrh, jak se budou žáci a studenti ještě v letošním školním roce vracet do škol.
Jako první dostanou zelenou studenti posledních ročníků vysokých škol. Od 20. dubna se budou smět stýkat ve skupinách maximálně pěti osob. Ministerstvo školství tak chce zajistit, aby měli možnost v řádné době dokončit své studium. „Týká se to individuálních konzultací nebo zkoušek, zvláště těch závěrečných,“ řekl Robert Plaga. S rektory ministr školství řeší i způsob, jak by mohli dostudovat zahraniční studenti.
Po posledním ročníku vysokých škol se v další vlně v pondělí 11. května budou do lavic vracet žáci posledních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, ale výhradně z důvodu přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria. „To ale neznamená, že všichni studenti maturitních ročníků musí od 11. května do školy, je to pouze možnost,“ doplnil Robert Plaga.
Maturity, závěrečné zkoušky a absolutoria tak budou moct proběhnout nejdříve 1. června. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy a jejich školní část se může uskutečnit v průběhu června.
Od 11. května bude umožněna také individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky s tím, že od 25. května i ve skupinách po pěti. Stejně tak bude obnovena prezenční výuka ve školách při dětských domovech a výchovných a diagnostických ústavech.
Třetí skupina, která bude mít možnost chodit opět do školy, budou žáci prvního stupně základních škol, a to od 25. května.
„Bude to formou školních skupin. Jsou tam přísná opatření a bude se jednat doporučeně o skupiny 15 dětí s tím, že bude v každé lavici jen jedno dítě,“ upřesnil Robert Plaga. Nebude také možné měnit složení takových skupin. Učit je bude pouze jeden pedagog a děti se odpoledne nebudou mísit ve školních družinách.
„Roušky budou doporučeny a o nošení rozhodne vyučující. Pokud budou v lavicích při frontální výuce, tak nebudou nutné,“ vysvětlil Robert Plaga. Povinně je budou muset děti nosit jen v případě skupinové práce, nebo pokud se budou pohybovat v prostoru třídy.
Ministři na tiskové konferenci také uvedli, že rovněž i sportovci budou moci od pondělí trénovat ve skupinách. Na dotaz novinářů k tomu posléze dodali, že sportovcům bude, po 8. červnu, povoleno hrát i soutěže, tedy do určitého počtu účastníků na hřišti a v kabinách, to je nejen hráčů, ale i například trenérů, ale rozhodně bez přítomnosti diváků.