Komentář: Vítáme, že Senát zamítl zrušení karenční doby

Svaz průmyslu a dopravy vítá, že Senát zamítl zrušení karenční doby. Je to významný signál pro Poslaneckou sněmovnu, která s tímto návrhem přišla, aby svůj názor přehodnotila a karenční dobu nerušila. Jsme přesvědčeni o tom, že bez plně funkční e-neschopenky nemůže stát pomýšlet na rušení karenční doby. Zavedení elektronické neschopenky u nás vázne, dnes ho senát odložil o jeden rok. Práce na fungujícím řešení se tedy opět odkládá.

Je nutné říci, že prozatímní řešení, které MPSV prezentuje jako tzv. 1. fázi e-neschopenky, které by mělo začít fungovat od 1. července do té doby, než bude zprovozněna regulérní e-neschopenka, je naprosto nedostatečné. Nepomůže zaměstnavatelům, nemocným ani doktorům. Těm nejen neusnadní jejich práci, ale navíc jim i zvýší náklady při pořizování nového softwaru. Toto řešení je podle našeho pohledu předkládáno jen proto, aby se tzv. „vlk nažral a koza zůstala celá“. Tedy aby bylo možné tvrdit, že elektronická neschopenka funguje a je možné karenční dobu zrušit.

Je to příležitost, abychom se na tuto problematiku podívali pořádně a řešili ji komplexně. Je nutné, aby vláda vytvořila funkční návrh, bez rádoby elektronizace, která nikomu nepomůže a nebude fungovat. Zrušení karenční doby musí navazovat na spuštění skutečné elektronické neschopenky, skutečnou kalkulaci a zvážení očekávaných dopadů a tedy také se skutečnou kompenzací. K ničemu takovému během projednávání tohoto návrhu bohužel zatím nedošlo.

Tereza Řezníčková
kategorie Tiskové zprávy