Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek jednal s francouzským protějškem o předsednictví EU

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek s francouzským ministrem vnitra Géraldem Darmaninem, 4. ledna 2022.
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek s francouzským ministrem vnitra Géraldem Darmaninem, 4. ledna 2022.
První pracovní schůzku se zahraničním partnerem absolvoval ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, kterého do funkce spolu s dalšími členy vlády premiéra Petra Fialy jmenoval prezident Miloš Zeman těsně před Vánocemi.

Tématem prvního jednání, které se uskutečnilo 4. ledna 2022 ve Strakově akademii, bylo chystané předsednictví Radě Evropské unie, kterého se Česká republika ujme od července 2022, kdy vystřídá Francii, jež EU předsedá od začátku letošního roku. I z tohoto důvodu se dnes ministr Bek setkal právě s francouzským ministrem vnitra Geraldem Darmaninem.

„Česká republika převezme předsednictví Radě EU po Francii už za půl roku, a proto je zcela logické, že naše první setkání se týkalo právě tohoto tématu,“ řekl po schůzce ministr Bek. Mluvilo se také o dalších aktuálních otázkách jako je reforma schengenského prostoru a lepší ochrana vnějších hranic EU, doplnil ministr.

Jak oznámil francouzský prezident, posilování evropské suverenity spočívá v lepší ochraně jejích hranic a v efektivnějším řízení migračních toků. Francouzské předsednictví Radě EU se tudíž bude zasazovat o to, aby se posílila správa Schengenu, aby pokročila reforma nástrojů, které má EU k dispozici v oblasti imigrace a azylu, a aby se zlepšila spolupráce se zeměmi původu a tranzitu,“ uvedl francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin.

Francie převzala řízení unijních rad 1. ledna letošního roku od Slovinska. Ve výkonu předsednictví v Radě se členské státy EU střídají vždy po šesti měsících. Během tohoto období řídí zasedání na všech úrovních Rady, což pomáhá zajistit kontinuitu činnosti EU v rámci Rady. Česká republika stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009. Stejně jako tehdy i nyní tvoří předsednickou trojici s Francií a se Švédskem, které Česko vystřídá v roce 2023.