Ministr zemědělství Miroslav Toman: Budu hledat podporu pro potravináře a zemědělce

Zavření restaurací a školních jídelen bude mít dopad i na potravinářský průmysl. Například u masa by mohlo jít o ztráty tržeb až za 600 milionů korun za měsíc. Podle sdělení Potravinářské komory ČR to dnes, po setkání s prezidentem ČR Milošem Zemanem, řekl pro ČTK ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Bude hledat finanční nástroje, jak zemědělce a potravináře podpořit. Zatím ale není jasné, zda půjde částečně o evropské peníze, například prostřednictvím evropského rozvojového programu, nebo zda bude žádat o přímé kompenzace vládu, či zda se peníze zaplatí z nějakého dotačního programu.

Výpadky tržeb, podle ministra Miroslava Tomana, bude u zpracovatelů čerstvého masa kvůli jídelnám a pro uzenáře u restaurací. Propady pak, podle něho, budou také u vinařů, zvláště menší prodávají své zboží přes gastronomická zařízení, očekává se také propad u svatomartinského vína. Dopad podobně jako na jaře by pak mohl být také u mlékárenského průmyslu. „Během týdne předložím vládě souhrnnou informaci,“ řekl ministr Miroslav Toman.

Miroslav Toman rovněž dodal, že prezidenta informoval o koronavirových opatřeních, ale že se bavili také o rozpočtu ministerstva na příští rok, o vodě a vodním hospodářství, stejně jako o kůrovci a obnově lesů.

Podle zářijových informací bude ministerstvo zemědělství v příštím roce hospodařit s 25,3 miliardy korun. Rozpočet na letošní rok měl původně činit 24,2 miliardy Kč, meziročně tak proti loňským plánům jde o zvýšení o více než miliardu Kč. Ta chyběla i v letošním plánu, v září ji ministr Miroslav Toman dojednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Půjde na vodní hospodářství. Včetně peněz z evropských zdrojů bude mít ministerstvo zhruba 55 miliard Kč. Očekává se ale další zvyšování podle potřeb resortu a vývoje situace.

  • Zdroj: Potravinářská komora ČR, ČTK