Ministři EU se nedohodli na vzájemném uznávání testů na koronavirus

Státy Evropské unie sjednotí barevné hodnocení regionů podle stupně šíření koronavirové nákazy, ke vzájemnému uznávání testů či sladění karanténních pravidel však nepřistoupí. Shodli se na tom dnes ministři unijních zemí, kteří pouze částečně podpořili koordinaci cestovních opatření proti covidu-19 navrhovanou Evropskou komisí.

Členské země by podle schválených doporučení měly omezení přijímat „vyváženě a nediskriminovat“ obyvatele žádných dalších států bloku.

Brusel vyzývá k lepší koordinaci cestovních zákazů a omezení již od jara ve snaze co nejlépe ochránit svobodu pohybu zaručenou unijním právem. Komise přišla s návrhem na sjednocení barevných „semaforů“ i pravidel pro testy a karantény v září. V době rychle se šířící druhé vlny nákazy podpořili částečnou koordinaci pravidel i lídři unijních zemí na summitu začátkem měsíce.

„Cestovní omezení ztížila mnoha našim občanům cesty za prací, na univerzity či návštěvy jejich nejbližších. Je naší společnou povinností zajistit koordinaci jakýchkoli opatření omezujících svobodný pohyb,“ uvedl k dnešní shodě německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth. Jeho země jako předsednický stát EU přišla s návrhem, který reflektoval jen část doporučení Komise.

Semafory budou jednotné

Státy budou na jeho základě společně rozlišovat čtyři barevné zóny. Zelenou budou označeny regiony, kde za poslední dva týdny přibude na 100.000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. Oranžová bude platit tam, kde přibude mezi 25 a 150 případy a poměr pozitivních testů zůstane pod čtyřmi procenty. Pokud čtyřprocentní hranici překročí, region může být stále označen oranžově, jen když je nově nakažených méně než 50. Pokud budou čísla vyšší, na semaforu začne svítit červená.

Regiony, z nichž nebude dostatek vyhodnotitelných informací nebo budou provádět málo testů, budou označeny šedou barvou.

Podle schválených pravidel by unijní země neměly nijak omezovat vstup lidí ze zelených zón. Při případných restrikcích jako jsou povinné testy či karantény, by měly státy rozlišovat mezi oranžovými a červenými zónami, což se v mnoha případech děje již dnes.

Část zemí však dlouhodobě odmítá podpořit koordinaci v dalších bodech. Státy tak budou moci i nadále požadovat testování po příjezdu a neuznávat výsledky testů z jiných zemí. Plně na jejich rozhodnutí zůstává i délka případné karantény.

Ministři EU se nedohodli na vzájemném uznávání testů na koronavirus

  • Zdroj: Euractiv.cz