Mise Svazu průmyslu odletěla do Ázerbájdžánu

Podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR a Komory pro hospodářské styky se SNS odletěla do Ázerbájdžánu. Zástupci 16 firem, univerzit a organizací doprovodí na pracovní cestě předsedu Poslanecké sněmovny PČR Radka Vondráčka. Podnikatelská mise, kterou za Svaz průmyslu vede prezident Jaroslav Hanák, se zúčastní jednání v ázerbájdžánském potravinářském holdingu Azersun. Na podnikatelském fóru v Baku projedná své obchodní příležitosti 23 zástupců z 16 českých firem a institucí.

„Ázerbájdžán je pro české exportéry atraktivní destinací díky své ekonomické síle v rámci celého regionu. Díky dovozu ropy je Česko jedním z nejvýznamnějších exportních partnerů Ázerbájdžánu. Od nás do Ázerbájdžánu však stále proudí nesrovnatelně méně zboží a služeb. Podnikatelskými misemi chceme tento neblahý poměr vzájemného obchodu začít narovnávat,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podnikatelské mise se účastní firmy z oblasti energetiky, strojírenství, environmentálních technologií, logistiky nebo finančních služeb. Ty navštíví potravinářský holding Azersun, který je největším výrobcem a vývozcem potravin v Ázerbájdžánu a projednají své obchody s partnery na podnikatelském fóru. České firmy se v nedávné minulosti v Ázerbájdžánu podílely na hodnotných zakázkách v souvislosti se stavbou železničního koridoru Baku – Tbilisi – Kars. Zdárně se angažují při modernizaci silniční sítě a dostavbě vodních elektráren. Velký úspěch zaznamenaly i projekty v oblasti dopravních systémů, autobusy od Iveco Bus CZ zajišťují městskou dopravu v Baku.

Ázerbájdžánská vláda se snaží omezit závislost země na těžbě energetických surovin a odklonit ji od jednostranné orientace na ropu. „Naše firmy dokážou vyprodukovat jedinečná řešení, která jsou v mezinárodním srovnání spolehlivá, konkurenceschopná a cenově přijatelná. Navíc české společnosti investují do výzkumu a zavádějí inovativní postupy, které reflektují aktuální technologický vývoj ve sféře digitální ekonomiky, automatizace a dalších prvků průmyslu 4.0. V úsilí o diverzifikaci hospodářství bychom mohli Ázerbájdžánu výrazně pomoci,“ komentuje Jaroslav Hanák.

Ázerbájdžánu se podařilo nastartovat hospodářskou transformaci krátce po rozpadu Sovětského svazu a úspěšně se vypořádal s následky politické nestability v 90. letech. Ázerbájdžánská vláda stále zlepšuje podnikatelské prostředí v zemi. Díky jejímu úsilí se v letošním roce umístil na vynikajícím 25. místě v indexu snadnosti podnikání. Pro srovnání, Česká republika je v tomto indexu až na 36. místě.

Svaz průmyslu a dopravy ČR se vydal do Ázerbajdžánu již pošesté za posledních osm let. V letošním roce uspořádal podnikatelské mise, které doprovodily premiéra Andreje Babiše a bývalou ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou do Indie, Singapuru a Thajska. S Martou Novákovou navštívili podnikatelé také Jordánsko a Srbsko a Severní Makedonii. V dubnu se uskutečnily podnikatelské mise do Peru a Kolumbie či do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Svaz průmyslu připravuje v nejbližší době pro podnikatele cesty do Vietnamu a Malajsie či do Austrálie a na Nový Zéland. Celkem je letos připraven zorganizovat nejméně patnáct podnikatelských misí.

Tereza Řezníčková
kategorie Tiskové zprávy