Nezaměstnanost se v květnu zvyšovala mírněji. Čísla jsou podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové slušná

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta. Podle zpravodajství České televize oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit dnes.

Česká televize dále ve svém zpravodajství informovala, že meziměsíční nárůst nezaměstnanosti v květnu je mírnější než v dubnu. Tehdy podle údajů Úřadu práce ČR vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta. V dubnu bylo v Česku bez práce 254 tisíc lidí, což bylo nejvíce od března 2018.

Čísla k nezaměstnanosti za květen jsou, podle Jany Maláčové, velmi slušná. „Nemyslíme si, že to tak zůstane. Experti a ekonomové nám říkají – a my si myslíme, že se ty prognózy naplní, že program Antivirus zafungoval a daří se nám ten problém měsíc po měsíci odsouvat,“ míní ministryně práce a sociálních věcí.

Podle údajů, které ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo v úterý, ale každá dvanáctá firma, která žádala o příspěvky na náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus a poslala úřadu práce vyúčtování, nedostala peníze za březen. Za duben je pak nemá desetina podniků. Ministerstvo opakovaně uvádělo, že ve vyúčtováních jsou chyby a vyřizování trvá déle.

Analytici, které v tomto týdnu oslovila agentura ČTK, přisuzují poměrně mírný nárůst nezaměstnanosti sezonním faktorům a vládním opatřením na udržení zaměstnanosti. V dalších měsících bude nezaměstnanost zřejmě dále růst.

Jana Maláčová uvedla, že je nutné ve vládě diskutovat o tom, jak řešit situaci, pokud by strukturální nezaměstnanost vzrostla na deset procent a k tomu by se přidala případná druhá vlna epidemie. „Bohužel až léto, spíše měsíc září, nám ukáže, jak na tom skutečně budeme,“ řekla Jana Maláčová.

V dubnu přicházeli na úřady práce především lidé, kteří pracovali například ve veřejném stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, silniční nákladní dopravě nebo zprostředkování služeb. „Řada lidí vyčkávala s evidencí na úřadu práce do doby, než se ujasní podmínky podpůrných programů, například určených OSVČ,“ uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín.

Z údajů Úřadu práce ČR vyplývá, že volných míst v dubnu proti předchozímu měsíci ubylo, a to zhruba o 9500 na přibližně 333 tisíc. Situace kolem koronaviru ale zároveň vyvolala větší poptávku po některých profesích. Zaměstnavatelé hledali nové zaměstnance například v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, v logistice, e-shopech a dále kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru.

  • Zdroj: Česká televize