Nové prodloužení daňového generálního pardonu

Ministerstvo financí připravilo další prodloužení některých opatření v daňové oblasti v reakci na pokračující koronavirovou krizi a související restrikce. Pro podnikatele, kterým bylo zakázáno nebo omezeno podnikání usnesením vlády, dochází k dalšímu posunutí splatnosti DPH za říjen 2020 až březen 2021, resp. za 4. čtvrtletí 2020 až 1. čtvrtletí 2021. Toto posunutí je možné díky tomu, že Ministerstvo financí promíjí úroky z prodlení. Platby ale musí být daňovými subjekty realizovány nejpozději do 16. srpna 2021. Obdobně Ministerstvo financí posunulo splatnost silniční daně za rok 2020 a zálohy silniční daně splatné k  15. 4. 2021 (opět s podmínkou, že vše bude zaplaceno k 16. srpnu 2020).

Nadále je ale možné také individuálně požádat ze strany všech daňových subjektů o prominutí úroků z prodlení či úroků z posečkané částky u všech daní, pokud je žádost podána v důsledku dopadů koronaviru na firmu. Odpuštěny jsou i příslušné správní poplatky.

V případě problémů je vhodné těchto nástrojů využít a komunikovat s Finanční správou.

Svaz dlouhodobě požaduje dodržení slibu vstřícnosti Finanční správy v případě individuálních žádostí firem, kterým koronavirus způsobil problémy. V případě problémů se na nás mohou naši členové obracet.

Svaz má možnost se k připravovaným návrhům vyjadřovat jako člen odborné pracovní skupiny MF.

Zveřejněné rozhodnutí MF ČR můžete nalézt zde.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte.

 Autoři: B. Čížek, V. Štípek