Nový termín brexitu schválen

Theresa MaySvaz průmyslu a dopravy ČR vítá vstřícnost evropských lídrů, kteří v zájmu zabránění vystoupení Británie bez výstupové dohody a bez přechodného období jednomyslně souhlasili s poskytnutím více času britské vládě, aby ve Westminsteru dohodu s EU úspěšně prosadila.

Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii přesně za týden, 29. března. Protože se ale zatím nepodařilo Therese Mayové přesvědčit britské poslance, aby posvětili výstupovou dohodu s EU, požádala britská premiérka ostatní země EU o odložení brexitu do 30. června.

Takové prodloužení by ovšem bylo pro EU velice komplikované vzhledem k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu, které se konají na konci května. Proto byly na summitu nakonec dohodnuty dvě jiné varianty – kratší a delší.

Delší varianta – a z pohledu byznysu jednoznačně optimističtější – počítá s tím, že se Mayové příští týden podaří výstupovou dohodu v britském parlamentu nakonec „protlačit“. Poté by Británie přestala být členem EU k 22. květnu (těsně před volbami do Evropského parlamentu)kdy by zároveň začalo běžet přechodné období.Během něho by měli občané a firmy více než jeden a půl roku na přípravu definitivního rozchodu a politici by se ještě před ním mohli domluvit na optimálním uspořádání vzájemných vztahů v budoucnu.

Kratší varianta – pokud dohoda s EU ve Westminsteru v příštím týdnu definitivně neprojde – počítá s odchodem bez dohody ke 12. dubnu. Tento scénář by byl pro byznys i občany EU i Británie ovšem velice nešťastný!

Po měsících brexitové agónie lze jen těžko usuzovat, která z alternativ je pravděpodobnější. Svaz průmyslu a dopravy ČR rozhodně podporuje delší variantu s přechodným obdobím. Ovšem s ohledem slova některých evropských lídrů je zřejmě možné vše – podle britského deníku The Guardian uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron po 90-minutovém projevu Theresy Mayové na Evropské radě, že odjížděl na summit s nadějí, že existuje 10% šance na ratifikaci výstupové dohody. „Poté, co jsem ji slyšel, mám za to, že je 5%.“ Na což zareagoval prezident Evropské rady Donald Tusk slovy: „To je trošku optimistické.“

Ať už tak nebo tak, 12. duben se stal pro tuto chvíli novým 29. březnem. Britská strana má stále na výběr mezi vystoupením s dohodou, bez dohody, dlouhým prodloužením (vč. britské účasti na květnových volbách do Evropského parlamentu), či zrušením svého úmyslu opustit EU.

Svaz průmyslu a dopravy ČR bude vývoj nadále sledovat.

Fára Pavel
kategorie Obchodní politika