Odborový svaz státních orgánů a organizací: Výchozí kroky vlády musíme hodnotit kriticky

Tisková zpráva Odborového svazu státních orgánů a organizací: Dnešní rozhodnutí vlády, kterým zmrazila platy ve státní službě, považujeme za výsměch desítkám tisíc státních zaměstnanců a zaměstnankyň i úředníků územních samosprávných celků. Přestože i během pandemie plnili své úkoly co nejlépe to bylo možné, a mimo jiné se podíleli na vyplácení všech kompenzací, krizového ošetřovného nebo trasování nakažených osob, jejich platy teď reálně kvůli vládě klesnou. Přitom i na ně dopadá inflace, zvyšování cen energií a další aktuální ekonomické problémy.

„Vláda s námi vůbec nejednala, vzkazy o platech vyslala pouze přes média. Ačkoli vláda na ministerstvech již chystá místa pro své lidi, což pochopitelně rozpočtové náklady přinese, na lidech, na kterých celá státní správa stojí, a kteří často nemají ani 30 000 hrubého, chce ale šetřit.“ uvádí Pavel Bednář, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací, který státní zaměstnance a zaměstnance veřejné správy sdružuje.

Kromě nulové komunikace se zástupci zaměstnanců a zaměstnankyň veřejné sféry se nová vláda rovněž uvedla úsilím o obcházení zákona o státní službě v podobě účelové systemizace. Jaké signály to vysílá těm, o jejichž práci by se v následujících letech měla vláda opírat, musí být každému zřejmé.

Přílohy: