Anketa: Jak vidí osobnosti průmyslu rok 2022

Green Deal, ceny energií či nedostatek lidí a covid budou ovlivňovat podnikání v roce 2022 podle českých průmyslníků, jejichž práci Svaz průmyslu v předešlých letech ocenil na svém Sněmu.

Otázka: Co bude v roce 2022 nejvíc ovlivňovat vaše podnikání, ať už pozitivně nebo negativně? Očekáváte nějaké trendy?

PETR BILAVČÍK
ŘEDITEL PRIMA BILAVČÍK

V době, kdy investoři tipují krach na burze jako v 1929, ČNB dělá kroky v protikladu k jiným světovým bankám, Green Deal je politické divadlo před otevřenými ústy realistů, kdy pouze tipujeme, co Asie ještě dodá, trh práce je přehřátý, že na něm vaříme vodu na kávu, je složité cokoliv sdělit, aby měl závěr ještě smysl. Trendy očekávám zejména z oblasti odborů a jejich hlavního proklamátora, jenž bude s vidinou možné „kandidatury na prezidenta“ trousit fráze, podložené nulovou zkušeností s řízením podniku. Stejně i trend, že každá firma musí držet lidi i když mají jenom jednu ruku. Pokud je propustí, personál s lepším handicapem nenajdou. Jinak jsem pozitivní člověk a věřím, že v roce 2023 se snad začneme hrabat ze dna a stejně tak věřím, že udržitelnost nemůže být motorem kapitalismu.

OTTO DANĚK
PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA ATAS ELEKTROMOTORY NÁCHOD

Věci, které nás budou v příštím roce ovlivňovat, bude více, než bývalo zvykem. Bude to Covid, ten nás bude doprovázet i v letech dalších. Nepočítám ani s tím, že by inflace zaparkovala v mantinelech, které má stanoveny ČNB. Poroste tlak na mzdy, koruna bude posilovat, ceny energií snad na alespoň kratší čas mírně poklesnou, aby nabraly sílu k dalšímu růstu. Bude nutné zahájit konsolidaci veřejných financí a pokud nová vláda najde dostatek odvahy, tak i důchodovou reformu. Jedno ani druhé se nezvládne v roce 2022, ale bude to běh na dlouhou trať a škoda každého ztraceného dne. Myslím, že toho pozitivního moc nebude a o to důležitější bude najít společný konsensus napříč všemi zúčastněnými. A to nemluvím o elektromobilitě a Grean Dealu, které přisypou další písek do průmyslového soukolí.

JOSEF LÁT
VEDOUCÍ OBCHODNÍHO TÝMU BENEŠ A LÁT A.S.

Vnímáme snahu odklonit se od závislosti na dodávkách z Asie. Jsem opatrný v hodnocení, že je to za každou cenu. Myslím, že tlak na cenu znovu vyhraje. Změna v uvažování, že je potřeba poptávat a spolupracovat uvnitř Evropy, je ale patrná a svádí k optimismu. Příslib do budoucnosti vidím v podobě nové vlády, která by měla mít schopnost pochopit, že česká ekonomika ještě nějakou dobu bude potřebovat lidské zdroje. Na druhou stranu přebírá ekonomiku s podlomeným zdravím a málo příznivou krátkodobou prognózou. To je riziko, že se nejprve soustředí na řešení deficitů a financování dluhu. Práce s pracovním trhem a otevření hranic pro zájemce o práci ze širší Evropy bude až další v pořadí. To je hrozba. Růst cen vstupů a jejich nedostatek zjevně nezmizí ani s novým rokem. V delším horizontu to bude roztáčet inflaci a tlak na růst mezd. Nabízí se přechod od montoven k mozkovnám, aby rostla produktivita práce, ale tento skok nenastane tak rychle, aby mohl pokrýt zdražení lidských zdrojů. Otázkou je také vývoj pandemie.

PETR MRKOS
ŘEDITEL SHM, S.R.O.

Očekávám, že se nás i v příštím roce nejvíce dotkne chování české společnosti a její váhavá přizpůsobivost změnám. Myslím, že mnozí podvědomě už v době konjunktury čekali pohromu, možná i nějaký kolaps globálních principů. Jakmile to s covidem, dodavatelskými potížemi, politickými a ekonomickými důsledky změn klimatu přišlo, zíráme, kopeme okolo, nebo jsme zbrklí.
SHM má díky vlastnímu R&D stále mnoho novinek, které průběžně představujeme. Daří se nám využívat vzniklý prostor v omezených provozech pro testování nových PVD povlaků. Je čas i na revizi starých, dříve hodnotově nevýznamných věcí, které při aktuální poptávce po úsporách energií, materiálů a renovacích či recyklacích mohou být znovu uplatnitelné. Potřebujeme ovšem, a to asi nejen v Česku, atmosféru odpovědnosti, sebevědomí a naděje.

JAN RÝDL
ČLEN SPRÁVNÍ RADY TOS VARNSDORF A.S.

Komentovat situaci způsobenou pandemií nemá smysl. Bohužel, silně ovlivní i rok 2022. Očekávám však, že trh s obráběcími stroji se v horizontu jednoho roku vrátí na úroveň 2019. Bude ale vyžadovat nová produktivnější řešení a širší nabídku doprovodných služeb. To považuji za trend, na který musí výrobci reagovat. Velkou nejistotou jsou zostřující se vztahy mezi ČR, potažmo EU a některými Východními zeměmi. Pro mnoho výrobců jsou rusky mluvící země velkou příležitostí, která však může v důsledku restrikcí brzy skončit. Tyto země své technologické potřeby začínají řešit s jinými partnery a za krátký čas se můžeme dostat do pozice outsiderů. To je také trend, na který bude reakce složitější a dražší. Jsem přesvědčen, že i to zvládneme a obor obráběcích strojů se udrží v hlavním světovém pelotonu.

Článek vyšel v časopise Spektrum 1Q/2022. Celé číslo čtěte zde.

kategorie Spektrum