Odbory dlouhodobě požadují očkování učitelů, premiér nyní kývl

Předseda školských odborů František Dobšík potvrdil, že očkování učitelů je jednou z podmínek otevření škol. Dalšími jsou zajištění ochranných pomůcek a pravidelné testování. Nad termínem návratu dětí do škol stále visí otazník, nicméně s očkováním učitelů podle F. Dobšíka souhlasili jak ministr zdravotnictví Jan Blatný tak premiér Andrej Babiš. Konečné „slovo“ ovšem bude mít vývoj pandemie.
 
Na jednání vlády oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, že návrat dětí do škol je priorita ČSSD. Dokonce se mu podařilo obhájit tendr na nákup antigenních testů pro žáky, který chtěl kvůli netransparentnosti zrušit premiér Andrej Babiš. Konkrétní termín ovšem nechtěl komentovat. Epidemická situace v Česku není příznivá a vše bude záviset na vývoji v dalších dnech.
 
Jeho slova potvrdil i předseda školských odborů František Dobšík. „Jednali jsme o podmínkách otevření škol na tripartitě. Shodli jsme se na tom, že se nesmí zanedbat příprava, abychom neotevřeli na týden. Mistr Blatný, Plaga i pan premiér souhlasili, že očkování učitelů bude priorita,“ sdělil mj. deníku Blesk
 
„Jsem trochu pesimista, pokud bychom měli otevřít prvního března. To by možná zvládly malé školy, ale pro ty velké by to mohl být problém,“ dodal F. Dobšík. Na očkování učitelů jako podmínce návratu žáků do škol se jednohlasně shodli i ministři v sousedním Německu.
 
Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen mateřské, speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou distanční výuku. Podle plánu vlády z minulého týdne by se jako první do lavic na začátku března měli vrátit žáci závěrečných ročníků středních škol, po týdnu středoškoláci na praktickou výuku a po dalším týdnu i deváťáci. Do poloviny března by se měl návrat týkat přibližně 450 tisíc žáků.
 
  • Zdroj: Českomoravský odborový svaz pracovníků školství