Odletěla první podnikatelská mise SP ČR v roce 2022

První podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR v letošním roce vede do Spojených arabských emirátů. Téměř pět desítek tuzemských exportérů tam v neděli 23. ledna doprovodilo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Cílem čtyřdenní podnikatelské mise, kterou vede prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, je světová výstava EXPO 2020 v Dubaji.

„Je to naše vůbec první cesta s členem nové vlády. Jsem moc rád, že jsme spolupráci na podnikatelských misích s novým kabinetem od začátku nastartovali. Čeští exportéři po dvou letech pandemie potřebují na zahraničních trzích podporu. Naše letadlo je plně obsazené špičkovými českými firmami. Věřím, že na EXPO v Dubaji celému světu ukážeme, jak skvělé věci v České republice dokážeme vyrobit,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Hlavním cílem podnikatelské mise je světová výstava EXPO 2020 v Dubaji, která probíhá od 1. října 2021 do 31. března 2022. Mise je proto tentokrát převážně oborově zaměřena a účastní se jí přednostně firmy, které se zapojily do přípravy rotační expozice Ministerstva průmyslu a obchodu s názvem „City for the Future“. Na misi tak vyrazily převážně mladé firmy a start-upy zaměřené právě na technologie budoucnosti.

ČESKÉ FIRMY PŘEDSTAVÍ UDRŽITELNÉ TECHNOLOGIE I KONCEPTY SMART CITIES

„Pod národní značkou City For The Future, který rezort průmyslu rozvíjí, představíme na EXPO v Dubaji komplexní multioborovou nabídku českých inovativních řešení pro chytrá a udržitelná města. Jde o unikátní projekt, ve kterém jsme spojili síly se 32 českými firmami z řad vizionářů a technologických lídrů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Do Dubaje tak se Svazem průmyslu zamířila například firma Future Farming. Ta je průkopníkem vertikálního zemědělství a své know-how staví na pokročilé aquaponii, která spojuje pěstování zeleniny s chovem ryb. „Myšlenka Ministerstva průmyslu a obchodu zastřešit moderní české technologie pro města budoucnosti jednou platformou SMART CITIES je pro nás velmi přínosná. Na podnikatelské misi chceme odprezentovat koncept pokročilé aquaponie, který patří ke špičce v udržitelné produkci potravin. V tuto chvíli Spojené arabské emiráty v našem oboru úzce spolupracují především s firmami ze Spojených států. Věřím, že tato podnikatelská mise nám může pomoci otevřít dveře k nové spolupráci mezi českými a blízkovýchodními firmami,“ říká Michal Fojtík, spoluzakladatel Future Farming.

Mezi účastníky podnikatelské mise je také start-up VisionCraft. Ten vyvinul sadu algoritmů, které zpracovávají video a tím umožňují městům, firmám či jiným uživatelům získat data o pohybu různých objektů. V praxi lze tento systém využít pro detekci průjezdů vozidel, pohyby chodců, zásilek, kontejnerů, výrobních procesů nebo třeba měření účasti na sportovních a kulturních akcích.

„Díky naším předchozím zkušenostem jsme inovace v oblasti počítačového vidění a použití umělé inteligence u Smart Cities posunuli tak daleko, že jsme se kvalifikovali do takové prestižní společnosti, jakou je mise do Dubaje v rámci akce City for the Future. Dnes již máme k dispozici komerčně připravený IoT senzor, který je mobilní a počítá vše, co se pohybuje v rámci minut od instalace. Hledáme především technologické a distribuční partnery, kteří s jejich zákazníky ověří přínosy a možnosti naší technologie,“ říká Roman Valla, spoluzakladatel společnosti VisionCraft.

Podnikatelé si během mise prohlédnou si i tzv. Udržitelné město, moderně vybudovanou čtvrť, kde obyvatelé žijí v maximálním možném ohledu k přírodě a okolí. Právě udržitelný život je i jedním z hlavních témat EXPO 2020. V Českém pavilonu se firmy zúčastní také konference časopisu Forbes. Kromě světové výstavy exportéři navštíví také dubajskou volnou obchodní zónu a setkají se s představiteli dubajské obchodní komory.

„Udržitelnost a cíle ESG budou v dalších letech jedním z největších impulzů inovací a budou také podmínkou udržení konkurenceschopnosti. Udržitelnost tak musí být součástí ekonomické transformace České republiky. Proto se na ni zaměřujeme také v této podnikatelské misi,“ uvedl Petr Jonák, člen představenstva SP ČR zodpovědný za oblast udržitelnosti.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vidí na tamním trhu příležitosti pro diverzifikaci exportu a uplatnění českých technologií například v oblasti smart cities, letectví, energetiky, zdravotnictví, obranného průmyslu, automotive a železničního průmyslu. „Rád bych také posílil vzájemné obchodní vztahy se SAE a podpořil četné příležitosti, které se na tamním trhu otevírají pro české firmy,“ dodává ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

NA LETOŠNÍ ROK SVAZ PLÁNUJE MISE DO AFRIKY I DO ASIE

Svaz průmyslu a dopravy si uvědomuje, jak je důležitá diverzifikace českého exportu. Proto by rád pro exportéry zorganizoval v letošním roce i další podnikatelské mise. „Po návratu ze Spojených arabských emirátů mě čeká řada jednání s novými ministry. Kromě náplně jejich rezortů budu s každým vyjednávat také podnikatelskou návštěvu lokalit, které nás zajímají. Je to především jihovýchodní Asie, Jižní a Severní Amerika, Afrika a některé země bývalého Sovětského Svazu,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Konkrétně by Svaz průmyslu rád vyrazil s exportéry například do Jihoafrické republiky v kombinaci s Angolou nebo Ghanou. Další cesta by měla vést do Chile v kombinaci s Paraguayí, Uruguayí nebo Brazílií. V minulém roce uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR celkem 5 podnikatelských misí, v letošním roce chce toto číslo určitě překonat. „Některé naše plány na podnikatelské mise již dostávají konkrétní obrysy. S předsedou vlády bychom chtěli ještě v první polovině roku navštívit Vietnam, s předsedkyní poslanecké sněmovny USA a Kanadu a s ministryní životního prostředí Izrael a Egypt,“ dodává Jaroslav Hanák.

kategorie Tiskové zprávy