Opětovné zavedení roušek v Nošovicích lidem vadí

Řadě zaměstnanců a odborům v nošovické automobilce Hyundai vadí obnovení povinnosti nosit v práci roušky. Jde podle nich o omezující opatření, které zhoršuje pracovní podmínky. Vedení firmy nařídilo zaměstnancům povinně nosit roušky od úterý 1 září poté, co se nákaza Covid-19 prokázala u tří z nich.
 
Několik jejich kolegů je v karanténě. Podle mluvčího automobilky Petra Michníka to výrobu neohrožuje. Mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla potvrdil, že hygienici v souvislosti s automobilkou Hyundai neevidují žádné významné ohnisko nákazy. Na Frýdecko-Místecku přitom dosud platila zpřísněná opatření nařízená hygieniky, jejichž platnost skončila v pondělí.
 
Předseda OS KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo uvedl, že vzhledem k minimálnímu množství nakažených zaměstnanců jim toto opatření přijde nepřiměřené. „Trpěli jsme s tím o prázdninách a ode dneška jsme měli být konečně bez. Je to neadekvátní. Ti tři nakažení zaměstnanci jsou z jednoho kolektivu. Stačilo zvýšit opatření v převodovkárně. Kvůli třem pozitivním z jednoho kolektivu a haly, totiž nařídili více jak 3 300 zaměstnancům používat roušky i nadále,“ řekl Fupšo.
 
Místní odboráři vytýkají zaměstnavateli, že vůbec nevzal v potaz zavedení jiných možných opatření, která by lidé vzali lépe. „Vůbec neřešili například zamezení kontaktu mezi směnami,“ zdůraznil předseda. Zaměstnavatel podle něj poskytl zaměstnancům málo roušek. „Ministerstvo zdravotnictví říká, že životnost jednorázových roušek bývá okolo dvou hodin. Naši zaměstnanci mají dostat deset kusů na deset směn,“ řekl Fupšo. Roušku lze podle něj brát jako obtěžující pracovní prostředek, a proto by zaměstnavatel měl zaměstnancům poskytovat bezpečnostní pauzy. Odborářům vadí také způsob, jakým s nimi zaměstnavatel jedná a jak zavádění opatření oznamuje. „Chystáme se podat stížnost na inspektorát práce. Někteří členové organizace dokonce navrhují stávkovou pohotovost, ale ta přichází v úvahu pouze v krajním případě, „ řekl Fupšo.
 
  • Zdroj: OS KOVO