Penzijní reformu jsme měli udělat před 25 lety, říká ekonom David Marek

Úpravy v systému penzí, které připravuje vláda Petra Fialy (ODS), nejsou penzijní reformou, ale jen změnou parametrů. V pořadu Interview ČT24 to prohlásil ekonom, a nově i poradce prezidenta Petra Pavla, David Marek. Za skutečnou systémovou reformu by považoval zvýšení důrazu fondové složky důchodového systému. Reforma penzí se podle něj měla řešit před pětadvaceti lety, nyní už je, podle něho, pozdě.

V pořadu České televize rovněž zaznělo, že hlavní ekonom společnosti Deloitte a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) David Marek prezidentu Petru Pavlovi pomáhal již v předvolební kampani, a následně se stal i členem hradního poradního týmu.

Česká televize zároveň upozornila, že ekonom Marek byl v minulosti kritický vůči současné i předcházející vládě expremiéra Andreje Babiše, a současně i vůči České národní bance. V úvodu tohoto pořadu ekonom David Marek vysvětlil, jak seznamoval prezidenta Petra Pavla se zákonitostmi české ekonomiky, přičemž dále poznamenal, že, ve svých veřejných vystoupeních, nebude hovořit za prezidenta ČR, ale bude říkat své názory a úvahy k ekonomické situaci v naší zemi. Načež zároveň dodal, že ve svých názorech hodlá i nadále být kritický, patrně měl na mysli vůči vládě ČR a ČNB.

V další části rozhovoru se Česká televize zaměřila na objasnění jeho výroku, který asi před půl rokem řekl pro Seznam Zprávy, že žádná velká důchodová reforma již nebude, jelikož se jí nikdo neodváží provést. „Už nám ujel vlak,“ prohlásil tehdy, a svůj názor nemá potřebu přehodnotit. „Neslyšel jsem žádného z politiků, že by navrhoval něco, čemu se dá říkat systémová reforma. To, o čem se bavíme, jsou parametrické úpravy,“ prohlásil ekonom David Marek.

Za systémovou reformu by považoval zvýšení důrazu fondové složky důchodového systému. „Pokud trváme na tom, že výrazně dominantní je stále průběžně financovaný pilíř a pouze měníme jeho parametry, byl bych se slovem reforma trochu opatrnější,“ upřesnil.

Načež dále uvedl, že by bylo potřeba, aby generace, k níž patří i on, po co nejdelší dobu svého pracovního života mohla spořit. „My oba jsme už někde v polovině pracovního života. Polovinu už jsme promarnili, to je ten ujetý vlak,“ doplnil s tím, že reforma penzí se měla řešit před dvaceti lety, ideálně před pětadvaceti. „S velkým zpožděním před patnácti až dvaceti lety, ale teď už je na to opravdu relativně pozdě,“ konstatoval

Poté se v pořadu Interview ČT24 uvedlo, že až generace ekonoma Davida Marka půjde za čtvrt století do důchodu, bude mít dvě možnosti. První z nich je, že stát nebude tolik „paternalistický“ a bude se starat o penzisty méně než dnes, „nebo se přesměrují některé zdroje ze státního rozpočtu v rostoucí míře do důchodového systému. Budeme se muset smířit s tím, že nebudeme vydávat tolik na jiné oblasti, ať už se jedná o státní investice, jiné oblasti sociální politiky, nebo třeba vědu a výzkum, školství, armádu, protože to spolknou důchody,“ popsal.

Podle něho to zpětně může ale znamenat také oslabení pilířů, na kterých penzijní systém stojí, tedy příjmů do státního rozpočtu a do sociálního pojištění. „Může se to stát, pokud si podrazíme nohy nevhodnými opatřeními v rozpočtu a zpomalíme kvůli tomu růst ekonomiky. Potom zpomalíme i tempo růstu mezd, ze kterých se přispívá do důchodového systému,“ upřesnil David Marek.

Na tuto část rozhovoru ekonoma Davida Marka poté reagoval i další člen NERVu, ekonom Daniel Minich, který řekl, Českou republiku čeká v podstatě plošný důchod, kde zásluhovost bude velmi nízká. „To říká celá řada kolegů, včetně mého kolegy z poradenského týmu prezidenta Vladimíra Bezděka,“ sdělil.

Během několika dnů chce vláda ref

Podle Davida Marka sociální pojistné zůstane na stávající úrovni, protože jej v podstatě zvedat nelze. U osob výdělečně činných si ale. podle ekonoma, lze „hrát“ s tím, jak se vypočítávají vyměřovací základy.

„Je prostor k tomu, aby prošly revizí minimálně vyměřovací základy. Není možné dlouhodobě udržet, aby někdo platil minimální sociální pojistné v absolutní výši a potom dostával penzi, byť minimální, ale nereflektující částky, které sám odvedl,“ řekl David Marek. Podle něho takovýto podnikatel by byl v budoucnosti v podstatě dotován těmi ostatními. Takže minimálně ty nejnižší hodnoty je potřeba nějakým způsobem změnit, dodal.

Podle Davida Marka má vláda možnost provést celou řadu drobných opatření, kterými se alespoň „zalepí díry“ penzijního systému. „Je možné podívat se na možnost zkrácení čerpání rodičovského příspěvku ze čtyř let na tři roky. I při zachování prostředků, které matky nebo rodiny dostávají, by toto opatření mělo svůj smysl, kdybychom dostali mladé ženy na trh práce o rok dříve. Prospělo by to jejich životním kariérám i důchodovému systému,“ prohlásil ekonom David Marek.

Zároveň si také myslí, že by bylo vhodné, kdyby se Česká republika vrátila k tomu, co představila předposlední důchodová komise. Ta konstatovala, že by věková hranice měla reflektovat průběžně se měnící naději dožití. „Během pandemie se nám to na chvíli zkrátilo, ale dlouhodobě se prodlužuje doba, po kterou žijeme. V souvislosti s tím by se měla také prodlužovat pracovní část života,“ konstatoval. Ale současně uvedl, že toto asi nemůže být napsáno jako striktní pravidlo. Ale jednou za několik let by vláda měla, na základě demografických dat a prognóz, revidovat věkovou hranici, myslí si ekonom. Ale současně dodal, že na co je potřeba se nyní zaměřit, nejsou, podle něho, lidé, kteří nastoupí do důchodu v blízké době.

„Řešíme konkrétně rok 2059, 2060. A pro lidi, kteří v těchto letech půjdou do penze, musíme už dnes nasměrovat postupnou úpravu parametrů, abychom začali postupně narůstající deficit zmírňovat,“ upřesnil.

Česká televize se Davida Marka dále zeptala, co říká návrhu Pirátů, že by okamžik odchodu do důchodu neměl jasně stanovenou věkovou hranici, ale šlo by o období, po které by dotyční nadále mohli zčásti vykonávat své zaměstnání, a zároveň zčásti čerpat starobní důchod. To, podle ekonoma Davida Marka, není špatný nápad. „Pokud budeme chtít udržet i lidi v důchodovém věku déle na trhu práce, a pokud oni to budou chtít, tak proč jim to neumožnit. V tomto smyslu to může být cesta, jak zmírnit problémy důchodového účtu,“ prohlásil.